Rumuńscy brokerzy mogą odtrąbić koniec ciszy na lokalnym rynku ofert pierwotnych. W połowie przyszłego miesiąca startują zapisy na akcje Transgazu, państwowej spółki zarządzającej gazociągami. Władze firmy liczą, że zbiorą z rynku 67 milionów euro. Wyemitowanych zostanie 1,17 mln walorów, a jeden papier będzie kosztował 57 euro - poinformowała spółka we wczorajszym komunikacie. W sumie do rąk inwestorów giełdowych trafi 10 proc. koncernu, wchodzącego w skład konsorcjum budującego rurociąg Nabucco. Akcje Transgazu, którego wartość wynosi 660 mln euro, trafią na giełdę w Bukareszcie jednak dopiero w marcu nadchodzącego roku.
Rumuńscy gracze już prawie rok nie mieli okazji kupić akcji na rynku pierwotnym. Jako ostatni papiery w ofercie publicznej sprzedawał producent aluminium, Alumil Industry, ale wartość emisji nieznacznie przekroczyła 8 mln euro. Analitycy oczekują, że prywatyzacja Transgazu ożywi handel na bukareszteńskim parkiecie. - Stołeczna giełda od dawna czeka na tą ofertę. Należy spodziewać się dużego zainteresowania dużych i małych graczy oraz sporej redukcji zapisów - zapowiada w rozmowie z rumuńskim dziennikiem "Business Standard" Adrian Simonescu, dyrektor domu maklerskiego Finans Securities. Z kolei Daniel Pocorea, zastępca prezesa firmy brokerskiej BRD Securities, szacuje, że kapitalizacja Transgazu pierwszego dnia notowań wzrośnie co najmniej o 30 proc.
Wszystko wskazuje na to, że w pierwszej połowie następnego roku na jednym debiucie się nie skończy. W tym okresie rząd zamierza sprzedać na giełdzie udziały Romtelecomu, największej spółki telekomunikacyjnej w kraju. Do państwa należy 46 proc. udziałów koncernu, który jest kontrolowany przez grecki telekom Hellenic Telecommunications Organization. W przyszłym roku na parkiecie w Bukareszcie mogą pojawić się akcje holdingu energetycznego, w którego skład wejdą elektrownie oraz firmy dystrybucyjne należące do państwa.
Jednak nie tylko prywatyzacja może zaspokoić głód debiutów na rumuńskiej giełdzie. Wiele wskazuje na to, że dopiszą też prywatne biznesy. W sumie władze bukareszteńskiego parkietu liczą na dziesięć debiutów w 2008 r. A jeszcze na początku listopada kwity depozytowe w Londynie sprzeda RCS & RDS, operator telefonii komórkowej w Rumunii.