Szeroko pojęta branża budowlana ma za sobą kolejny kwartał, w którym w szybkim tempie wzrosły zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zyski. Wskaźniki rentowności sprzedaży i operacyjnej przekroczyły 3 proc. - po raz pierwszy w ostatnich latach. Na pierwszy rzut oka poprawa wyników finansowych stoi w sprzeczności z silną przeceną akcji. Od kwietniowego szczytu indeks WIG-Budownictwo spadł już o ponad jedną trzecią. Rzecz w tym, że owa wyprzedaż wynika w dużym stopniu z tego, że wcześniej inwestorzy zbyt optymistycznie wyceniali spółki budowlane.
Do grona spółek, które poprawiły zarówno przychody, jak i zyski, zaliczają się: Elektrobudowa, Energoaparatura, Instal Kraków, Instal Lublin, Mostostale: Płock, Warszawa i Zabrze, Naftobudowa, Pemug i Polimex-Mostostal. Stratę na zysk zamienił Budopol. Z kolei potentat Budimex jedynie zdołał zmniejszyć 12-miesięczną stratę. Pytanie, czy to powstrzyma inwestorów przed sprzedażą akcji spółki, skoro na początku roku wygórowana wycena akcji świadczyła, że oczekują oni od Budimeksu gwałtownego wzrostu zysków.
Utrzymanie szybkiej poprawy wyników branży w kolejnych kwartałach stoi pod znakiem zapytania choćby z uwagi na ostatnie dane gospodarcze. We wrześniu produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych była niewiele większa niż przed rokiem, co dowodzi, że okres największego boomu już minął.
25 spółek w zestawieniu
20 (80 proc.) spółek zwiększyło przychody netto ze sprzedaży