Drugie po zaprzysiężeniu posiedzenie rządu Donalda Tuska nie zakończyło się żadnymi przełomowymi decyzjami. Ministrowie przejrzeli za to projekty ustaw, które do Sejmu przesłał gabinet Jarosława Kaczyńskiego. Do końca listopada szefowie resortów wskazać mają, które z 48 propozycji poprzedników zostaną zaakceptowane (Sejm zajmie się nimi na nowo), które wymagają poprawek, a które będą wycofane.
Rada Ministrów zdecydowała też o ponownym przesłaniu do parlamentu projektów ustawy Karta Nauczyciela oraz nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. W ich przypadku pośpiech jest konieczny, bo są to tzw. projekty okołobudżetowe (determinują poziom wydatków państwa). Do Sejmu trafiła też nowela ustawy o doradcach podatkowych. Likwiduje ona błąd, który powoduje, że od grudnia nie mogliby oni wykonywać swoich obowiązków.
W przyszłym miesiącu poznać mamy dokładniej zamierzenia nowego gabinetu. Rada Ministrów powinna bowiem przyjąć program prac legislacyjnych na pierwszą połowę 2008 r. Zapowiedzi reform znajdą się wcześniej w piątkowym exposé premiera. Wcześniej PO i PSL mają podpisać deklarację koalicyjną. Szczegóły programu nie będą jednak w niej poruszane. Szefem Kancelarii Premiera został Tomasz Arabski, członek zarządu Radia Gdańsk i były redaktor naczelny ?Dziennika Bałtyckiego". Donald Tusk zaprosił także do współpracy posła PO Rafała Grupińskiego, byłego prezesa Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (zostanie sekretarzem stanu w Kancelarii).