Ograniczenie długu publicznego, obniżenie obciążeń fiskalnych, wzrost wydatków rozwojowych i uzasadnionych wydatków socjalnych, prywatyzacja, liberalizacja gospodarki i przygotowanie kraju do wprowadzenia euro - to sześć priorytetów rządu PO-PSL w polityce gospodarczej, jakie w sobotę przedstawił minister finansów Jacek Rostowski.
Prezentując projekt budżetu na 2008 r. w Sejmie, nowy szef resortu nie ujawnił, jakie zmiany koalicjanci chcą wprowadzić do dokumentu. Zapowiedział tylko, że stosowne poprawki zostaną złożone przez "wspierające rząd kluby" w trakcie dalszych prac w parlamencie. Bardziej konkretny był premier Donald Tusk, który zapowiedział obniżenie przyszłorocznego deficytu do 27 mld zł, z 28,6 mld zł zapisanych w projekcie przygotowanym przez rząd PiS. Jacek Rostowski sporo mówił o dłuższym horyzoncie czasowym.
- Najważniejszą zmianą, jaka nastąpi w sferze gospodarki, będzie przesunięcie uwagi z celów do osiągnięcia dziś na cele średniookresowe - stwierdził. Zapowiedział, że rząd nie odejdzie od drugiego etapu obniżki składki rentowej (o 4 pkt proc. z początkiem 2008 r.) ani od reformy PIT przygotowanej przez rząd PiS (w 2009 r. obowiązywać mają dwie stawki - 18 i 32 proc.).
Minister dodał, że w kolejnych latach stawki podatku będą jeszcze obniżane. Rostowski zadeklarował też, że do 2011 r. dług publiczny w relacji do PKB (obecnie 47 proc.) zostanie obniżony o 4-7 pkt proc.
Dziś szef MF przedstawi średniookresową strategię dla finansów publicznych.