Reklama

Decyzja Fedu nie wpłynie na polskie banki

Wpompowanie 24 mld dolarów w europejski rynek finansowy ma przywrócić płynność sektora bankowego. Ale eksperci nie oczekują, że po decyzji Fedu polskim bankom łatwiej będzie pożyczyć pieniądze z zagranicy

Publikacja: 14.12.2007 07:41

Środowa decyzja Fedu miała uspokoić sektor bankowy, który od prawie pół roku zmaga się z problemem płynności. Instytucje finansowe nie chcą sobie nawzajem pożyczać pieniędzy, obawiając się, że za chwilę pożyczkobiorca okaże się niewypłacalny. W ostatnich miesiącach także polskie banki zaczęły sygnalizować, że mają problem z pozyskiwaniem kapitału na rynku.

- W Polsce nie ma na razie problemu z finansowaniem krótkoterminowym, natomiast wyzwaniem jest pożyczenie kapitału na dłuższy okres. Nie spodziewam się jednak, żeby w wyniku decyzji Fedu wzajemne zaufanie instytucji finansowych miało znacząco wzrosnąć - komentuje Marek Juraś, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Przedstawiciele polskich banków nie spodziewają się, że dzięki decyzji Fedu będzie im łatwiej pożyczyć pieniądze za granicą. Zdaniem Jurasia, przełom psychologiczny może nastąpić dopiero na wiosnę, po tym, jak banki przedstawią zaudytowane wyniki roczne. Do tego czasu nawet największe instytucje finansowe nie będą darzyć się wzajemnym zaufaniem, bo nie wiadomo, jakiego "trupa" potencjalny pożyczkobiorca może mieć w swojej szafie.

Pieniędzy na rynku

pozornie nie brakuje

Reklama
Reklama

- W Polsce mamy obecnie do czynienia z nadpłynnością sektora bankowego, którą Narodowy Bank Polski ocenia na 20 mld zł za 2007 rok. Wprawdzie bank centralny szacuje, że w przyszłym roku ma to być 13 mld zł, ale i tak skala nadmiaru kapitału na rynku będzie bardzo duża - stwierdza Bartłomiej Małocha, diler rynku pieniężnego w BRE Banku.

Dlaczego w takim razie część banków, w tym chociażby Getin Bank i Bank Millennium, sygnalizuje, że trudno jest im pozyskać kapitał?

Problem tkwi w tym, że instytucje finansowe wolą wpłacić pieniądze do NBP niż pożyczyć innym bankom. - Dodatkowo niewiele czasu zostało do końca roku, a banki wolą w tym przełomowym okresie zachować większą płynność - uważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium. Maliszewski przyznaje jednak, że w tym roku instytucje finansowe są jeszcze mniej chętne do pożyczania sobie nawzajem pieniędzy, niż to było wcześniej. - Widać to wyraźnie po stawkach 1-miesięcznego WIBOR-u, które są znacznie wyższe od stopy referencyjnej NBP - dodaje ekonomista.

Drogi kapitał

Zachodnie instytucje każą sobie słono płacić za pieniądze, uzasadniając to dodatkową premią za ryzyko. Przekonał się o tym Getin Bank, który ostatnio zrezygnował z emisji czwartej transzy euroobligacji. - Uznaliśmy, że proponowana przez inwestorów marża jest zbyt wysoka, a mamy możliwość pozyskać środki finansowe na lepszych warunkach - wyjaśnia Jakub Malski, wiceprezes Getin Banku. Getin postawił na budowanie bazy depozytowej, oferując klientom oprocentowanie lokat na poziomie 5,75 proc., czyli jedno z najwyższych na rynku. Malski dodaje, że z problemem wysokich cen kapitału zmaga się większość banków, nawet te o najwyższym ratingu. I nie spodziewa się, żeby decyzja Fedu miała coś w tym względzie zmienić.

Podobnego zdania jest Maliszewski. W jego opinii informacja o wpompowaniu dodatkowych pieniędzy w europejski sektor bankowy może wywrzeć pewien wpływ psychologiczny, ale polskie banki szybko jego efektów nie odczują.

Reklama
Reklama

Inwestorzy nie uwierzyli

Po tym, jak w środę Fed poinformował, że udostępni europejskim bankom centralnym 24 mld dolarów w celu poprawienia płynności na rynku, na największych giełdach starego kontynentu zapanowała euforia. Podczas wczorajszej sesji po szampańskich nastrojach nie było już śladu, a akcje banków pociągnęły w dół największe indeksy. W rozmowie z agencją Reuters ekonomista M.M. Warburg, Carsten Klude, stwierdził, że od początku kryzysu na rynku kredytowym byliśmy już świadkami kilku zastrzyków finansowych, które nie przyniosły oczekiwanych skutków.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama