Program polega na udostępnianiu ubezpieczycielom informacji o szkodach z polis komunikacyjnego OC i AC, zgromadzonych w bazie danych UFG. Otrzymują w ten sposób możliwość weryfikacji informacji podawanych przez klientów.
Od lutego w programie uczestniczą już Compensa TU, STU Ergo Hestia, Link4 TU i Warta TUiR. Po przystąpieniu czterech kolejnych firm do programu uczestniczą w nim ubezpieczyciele posiadający razem 77,9 proc. rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, który w 2009 r. był wart 11,5 mld zł. – Kolejne firmy deklarują chęć wzięcia w nim udziału – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG.
– Ubezpieczyciele oczekują, że wdrożenie tego mechanizmu przyniesie im wymierne korzyści finansowe – wyjaśnia Wojciech Bijak. Usługa ma pozwolić na ograniczenie przestępczości ubezpieczeniowej. Towarzystwa będą mogły wyeliminować ubezpieczanie tego samego pojazdu w kilku firmach i wielokrotne pobieranie odszkodowań za ten sam wypadek drogowy.Pilotaż ma się zakończyć w sierpniu. Wyniki będą decydowały o tym, w jakiej postaci usługa zostanie uruchomiona dla wszystkich towarzystw. Firmy chciałyby mieć bezpośredni dostęp do bazy przez Internet. Usługa ma zostać uruchomiona do końca bieżącego roku.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja wypłacająca odszkodowania, gdy sprawcy szkody nie udało się ustalić lub nie posiadał obowiązkowej polisy OC.