Ustawy skierowane do Rady Ministrów

Komisja Nadzoru Finansowego skończyła prace nad projektami nowelizacji ustaw o rynku kapitałowym

Aktualizacja: 23.02.2017 05:35 Publikacja: 17.03.2007 08:59

Jeszcze w marcu Rada Ministrów może się zająć projektami nowelizacji ustaw o funduszach inwestycyjnych, o obrocie instrumentami finansowymi oraz o ofercie i spółkach publicznych. Sejm mógłby rozpocząć pracę nad nimi jeszcze w tym półroczu - powiedział Stanisław Kluza, przewodniczący KNF.

Nowelizacja przepisów wynika z konieczności implementacji do polskiego prawa między innymi dyrektywy w sprawie rynku instrumentów finansowych (MiFID), dyrektyw w sprawie adekwatności kapitałowej (CAD) czy dyrektyw o przejrzystości i przejęciach.

Dostosowanie polskich regulacji do europejskich wymogów na tym się jednak nie skończy. Potrzebne są jeszcze szczegółowe rozporządzenia. Na ich brak narzekają domy maklerskie.

Dyrektywa MiFID powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w krajowym prawie do 31 stycznia 2007 r. Obowiązywać ono powinno po 9-miesięcznym okresie dostosowawczym, czyli z początkiem listopada.

Firmy inwestycyjne mają więc jeszcze ponad 7 miesięcy na przygotowanie się do zmian. - Jak jednak to robić, skoro nie ma rozporządzeń - pyta prezes jednego z domów maklerskich. Brokerzy twierdzą, że czekają ich poważne zmiany (jeżeli chodzi o systemy informatyczne), a czasu jest na to coraz mniej. - Rozporządzenia powinny być już gotowe - mówi Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich.

Wśród propozycji zmian do ustawy o funduszach inwestycyjnych jest skrócenie do miesiąca terminu na rozpatrzenie wniosku o zgodę na utworzenie funduszu. Jak jednak zaznaczają przedstawiciele KNF, może to przyśpieszyć cały proces tylko pod warunkiem, że TFI będą przekazywały kompletne i poprawne wnioski.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28