Priorytety rządu to przepisy dla firm i reforma emerytalna

Aktualizacja: 27.02.2017 16:05 Publikacja: 07.05.2008 01:45

Rząd zatwierdził wczoraj przygotowany przez resort gospodarki harmonogram prac rządu na rzecz realizacji Krajowego Programu Reform w latach 2005-2008. Jest on aktualizacją planu działań podejmowanych przez Polskę na rzecz wdrażanej z trudem przez Unię Europejską Strategii Lizbońskiej.

Jakie są obecne priorytety dla Polski? - W pierwszej połowie tego roku najważniejsze zadania stojące przed rządem to uproszczenie prawa gospodarczego oraz reforma emerytalna - wynika z informacji przedstawionej wczoraj przez resort kierowany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka.

MG podkreśliło, że rząd przyjął już projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowelizację kodeksu cywilnego. - Dalsze prace będą dotyczyć nowelizacji m.in. kodeksu pracy, ordynacji podatkowej i kodeksu spółek handlowych - napisali wczoraj urzędnicy obsługujący prace Rady Ministrów. Wymienione przez nich projekty zmian w ustawach wchodzą w skład tzw. pakietu na rzecz przedsiębiorczości, którego przygotowanie koordynuje wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Do końca czerwca przygotowane mają zostać także rozwiązania prawne, które przyspieszą wprowadzenie reformy emerytalnej. Chodzi o rozstrzygnięcie problemu, którym zawodom należą się emerytury pomostowe dla zatrudnionych w tzw. szczególnych warunkach. Przepisy dotyczące "pomostówek" przygotowuje ministerstwo pracy. Jak wynika z informacji płynących z tego resortu, grono osób uprawnionych do skorzystania z wcześniejszej emerytury będzie z czasem zdecydowanie ograniczane. Jest to zgodne z założeniami programu "50 +", który zakłada aktywizację zawodową osób po 50. roku życia. Jednym z założeń KPR oraz Strategii Lizbońskiej jest podnoszenie wskaźnika aktywności zawodowej.

Ministerstwo Gospodarki przypomniało wczoraj, że rząd pracuje nad programem racjonalizacji wydatków przeznaczonych na funkcjonowanie administracji. Premier Donald Tusk powiedział niedawno, że poprzez rewizję budżetów poszczególnych ministerstw chciałby znaleźć 7-8 mld zł oszczędności.

Harmonogram prac na drugie półrocze 2008 r. zostanie określony w KPR na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej na lata 2008-2011. Polska ma w tej materii dużo do zrobienia. Jak wynika z badań Centre for European Reform, Polska, pod względem postępów we wdrażaniu Strategii Lizbońskiej, znalazła się w 2007 r. na 26. miejscu na 27 krajów Unii Europejskiej.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego