1 czerwca PKO TFI rozpoczęło sprzedaż nowego funduszu – PKO Akcji Rynku Europejskiego, w sierpniu ruszy z PKO Akcji Dywidendowych Globalnym, a na jesieni z publicznym funduszem zamkniętym – PKO Globalnego Dochodu FIZ. Wszystkie trzy są produktami opartymi na akcjach zagranicznych.
Hossy szukaj gdzie indziej
To jednak nie wszystko. Ostatnim z trzech wspomnianych portfeli PKO wpisuje się również w dwa inne trendy wyraźne na funduszowym rynku – uruchamiania funduszy typu multi-asset (wielu klas aktywów) oraz dywidendowych. PKO Globalnego Dochodu FIZ jako fundusz, który będzie wypłacał dywidendę dwa razy do roku, odpowiada obu tym tendencjom.
Zresztą wcześniej w tym roku największe TFI w Polsce pod względem wartości aktywów pozyskanych od inwestorów detalicznych (jedyne bankowe TFI, któremu udało się przebić poziom z 2007 r.) uruchomiło inny fundusz wypłacający dywidendy, tym razem niepubliczny – PKO Nieruchomości Komercyjnych FIZ.
Inne TFI – KBC – w tym tygodniu powiadomiło o uruchomieniu innowacyjnego funduszu akcji dywidendowych, który zyskiem wypłacanym przez spółki portfelowe będzie się dzielił z uczestnikami (o poziomie wypłaconej dywidendy zdecyduje zarząd KBC TFI). W Polsce portfele wypłacające inwestorom dywidendę mają formułę funduszy zamkniętych, KBC Beta Dywidendowy to jedyny tego typu fundusz otwarty. Produkt KBC TFI jest jednym z nielicznych nowych funduszy, który – choć nie będzie omijał akcji europejskich i amerykańskich – skoncentruje się na GPW.
Z kolei 1 lipca szeroką sprzedaż swojego funduszu multi-asset UniDynamiczna Alokacja Aktywów rozpocznie Union Investment TFI. Instytucja powołała nawet osobny dział zajmujący się aktywną alokacją. Na razie jest jednoosobowy – tworzy go Radosław Piotrowski, który przeszedł do Uniona w kwietniu. Jednak od początku lipca dołączy do niego kolejna osoba.