Wyniki pierwszego półrocza wskazują na zwyżkę we wszystkich segmentach branży. Leasing jest głównym, obok kredytu zewnętrznym źródłem inwestycji w gospodarce.
– Oczekujemy, że wzrost gospodarczy w dalszym ciągu będzie pozytywnie wpływał na wyniki polskiej branży leasingowej – powiedział przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL) Wojciech Rybak. Wyniki badań przeprowadzonych przez ZPL pokazują, że firmy leasingowe spodziewają się wzrostu finansowania praktycznie we wszystkich segmentach, zwłaszcza w przypadku maszyn oraz IT.
Struktura całego rynku finansowania niewiele się zmienia. 36,8 proc. wszystkich inwestycji stanowią samochody, 33,4 proc. maszyny i urządzenia, 26,1 proc. ciężki transport i 3 proc. nieruchomości. W pierwszym półroczu klienci firm leasingowych sfinansowali za ich pomocą nowe i używane auta o łącznej wartości 8,77 mld zł. Firmy korzystające z pożyczki finansują w ten sposób głównie maszyny (trzy czwarte udziału), następnie samochody. Wśród maszyn finansowanych pożyczką dominują z kolei maszyny rolnicze. Wynika to z faktu, że rolnicy nie rozliczają się z tytułu podatku dochodowego i nie rozliczają VAT. Znaczna dynamika takich inwestycji wynika także z finalizowania inwestycji rolniczych z kończącej się już perspektywy unijnej 2007–2013 oraz łatwiejszym dostępem do pożyczki w porównaniu z subwencjami rolniczymi.
Branża leasingowa na koniec 2015 roku oczekuje wzrostu na poziomie 15,5 proc. Zakładane jest przyspieszenie rejestracji nowych aut osobowych z 326 tys. w 2014 roku do ponad 330 tys. w obecnym, w dużej mierze dzięki leasingowi aut z segmentu premium. W rezultacie kolejne rekordy może notować rynek długoterminowego wynajmu. Po II kwartale 2015 roku zwiększył się on o 12,4 proc. w ujęciu rok do roku. Według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), w ostatnich trzech miesiącach już 21 proc. wszystkich sprzedanych do firm w Polsce samochodów osobowych znalazło się w wynajmie długoterminowym. Skumulowany wzrost tego rynku w dwóch pierwszych kwartałach sięgnął 7 proc., co jest rekordem w ostatnich latach.
Ma się także rozwijać rynek pojazdów ciężarowych, co będzie powiązane ze wzrostem popytu na usługi transportowe w strefie euro i zwiększeniem popytu wewnętrznego. Eksperci przewidują także wzrost na rynku maszyn budowlanych: będzie on teraz napędzany odbiciem w budownictwie kubaturowym, budową dróg oraz inwestycjami infrastrukturalnymi na kolei.