Sprzedaż w styczniu była wyższa o 13 proc. od poprzedniego miesiąca i o ponad 60 proc. wyższa od średniej sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych w zeszłym roku.
Przypomnijmy, że w styczniu trwała sprzedaż obligacji DOS0118 (dwuletnich), TOZ0119 (trzyletnich), COI0120 (czteroletnich) oraz EDO0126 (dziesięcioletnich).
Największym zainteresowaniem nabywców cieszyły się obligacje o najkrótszym okresie oszczędzania dwuletnie – miały 74-proc. udział w strukturze sprzedaży. W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje czteroletnie i dziesięcioletnie – udział po 11 proc., oraz trzyletnie – 4 proc.
– W styczniu wartość sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych, pierwszy raz od sześciu lat, przekroczyła wręcz 300 mln zł. Utrzymywane na tym samym poziomie oprocentowanie obligacji oszczędnościowych przy spadku rynkowych stóp procentowych powoduje, że nasze obligacje stają się coraz bardziej atrakcyjne – komentuje Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
– W lutym przygotowaliśmy jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę dla dotychczasowych posiadaczy obligacji oszczędnościowych zamierzających kontynuować oszczędzanie i nabyć nowe obligacje w drodze zamiany. Tylko w lutym cena zamiany wszystkich obligacji została obniżona do 99,60 zł. Oznacza to, że zakup obligacji w drodze zamiany przyniesie jeszcze wyższy zysk niż dotychczas – dodaje Piotr Marczak.