Przyjrzymy się kilku najważniejszym obszarom regulowanym przez MAR, omawiając poszczególne zagadnienia i przybliżając nowe oczekiwania stawiane emitentom, inwestorom czy też innym uczestnikom rynku. Rynek czeka jeszcze na kilka aktów wykonawczych, które powinny zostać wydane na podstawie delegacji zawartych w MAR przed jego wejściem w życie. MAR upoważnia również Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) do wydania wytycznych zawierających przykłady informacji poufnych. Już dziś jednak wiadomo, wbrew niektórym głosom pojawiającym się w publicznej dyskusji dotyczącej wspomnianych regulacji, że emitenci prawidłowo wykonujący obowiązki informacyjne, czyli zdecydowana większość, nie będą mieć problemu z zastosowaniem nowych przepisów europejskich.
Nie tylko giełda
Istotną zmianą jest objęcie zakresem rozporządzenia MAR alternatywnych systemów obrotu, w Polsce: NewConnect i BondSpot. Polski ustawodawca już w 2004 r. objął papiery wartościowe tam notowane zakresem zakazów manipulacji i wykorzystania informacji poufnych. Obowiązki informacyjne, dotychczas wynikające z regulacji GPW, zastąpione zostaną przez MAR, co będzie oznaczało przejęcie od organizatorów rynku nadzoru nad obowiązkami informacyjnymi emitentów przez KNF. Zgodnie z MAR będzie się to odbywać przy udziale GPW i BondSpot, ale stwierdzanie naruszeń i wymierzanie kar znajdzie się w kompetencji KNF.
Czytaj też: Kachniewski: Olimpijski spokój
Nie będzie zmian w podejściu do informacji poufnej i czasu jej przekazywania na rynek. Definicja informacji poufnej pozostaje w zasadzie bez zmian. Nadal będzie to informacja o charakterze precyzyjnym, która po przekazaniu mogłaby mieć znaczący wpływ na cenę. Wymogi obowiązującego obecnie krajowego rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych, dotyczące przekazywania informacji m.in. o niektórych zdarzeniach gospodarczych, nie wpływają na obowiązki emitenta wynikające z powstania informacji poufnej. Informacja poufna powstaje co do zasady, zanim dojdzie np. do sfinalizowania określonej transakcji i wówczas przed przekazaniem informacji o danym zdarzeniu na podstawie rozporządzenia istnieje obowią- zek uprzedniego przekazania informacji poufnej. To niejednokrotnie wymusza dwukrotne raportowanie i chociażby z tego powodu utrzymanie dualizmu w zakresie wykonywania obowiązków informacyjnych nie jest zasadne.
Uwaga na informacje poufne
W rozporządzeniu MAR zawarto odwołanie do etapów pośrednich długotrwałych procesów, które to etapy mogą stanowić informację poufną. Zatem to, co się w spółce dzieje – w szczególności toczące się procesy i decyzje zarządu podejmowane na różnych etapach realizacji projektów lub decyzje podmiotów zewnętrznych mające wpływ na ich realizację – jeśli ich stan i charakter pozwala na ocenę potencjalnego efektu cenowego, spółka powinna poddać analizie pod kątem weryfikacji wypełniania przesłanek informacji poufnej. Pomimo braku w obecnych regulacjach bezpośredniego odwołania do etapów pośrednich długotrwałych procesów, interpretacja przepisu prowadziła do takich samych wniosków, co było odzwierciedlone w decyzjach KNF.