Mimo rajdu na Wall Street grający na krótko zarobili miliardy

Inwestorom grającym na krótko, mimo dobrej koniunktury na rynku akcji, w drugim kwartale udało się zarobić krocie.

Publikacja: 10.07.2024 12:55

Mimo rajdu na Wall Street grający na krótko zarobili miliardy

Foto: Bloomberg

Ta strategia polega na pożyczaniu akcji, których ceny - zdaniem tak grających inwestorów - będą spadać i sprzedaży ich by później taniej je odkupić, oddać i zainkasować różnicę w cenie.
W ten sposób w drugim kwartale osiągnęli oni papierowe zyski w wysokości 10 miliardów dolarów, wskazują dane firmy S3 Partners.

Krótka sprzedaż poległa jednak na branży technologicznej

Oczekiwania inwestorów spełniły spółki z takich sektorów jak przemysł, ochrona zdrowia i finanse, natomiast aż 15,5 miliarda dolarów stracili na branży technologicznej . W sumie jednak zanotowali 10 mld dolarów nad kreską.

Ihor Dusaniwsky, dyrektor analiz w S3 wysoko ocenia trafność wyborów niektórych  inwestorów grających na krótko. Zwłaszcza tych którzy postawili m.in. na sadek kursu akcji IBM i Cloudflare.

Możliwość zarabiania na krótkiej sprzedaży na rosnącym rynku wskazuje, że  generalnie inwestorzy koncentrują się tylko na kilku wybranych spółkach o mega kapitalizacji z powodu niepewnego makroekonomicznego otoczenia omijając obszary gdzie pojawiają się słabe punkty. Notowania Nvidii poszły w górę o 37 proc. i w znacznej mierze dzięki niej Standard&Poor;s500 mógł zyskać w tym okresie 3,9 proc. Technologiczny Nasdaq100 w tym czasie wzrósł o 7,8 proc.

- Przekonywano, że rynek jest zbyt wąski - przypomina Quincy Krosby, główna strateżka globalna w LPL Financial podkreślając, że teraz upowszechnia się pogląd o kończącej się hegemonii największych spółek.

Jednak w minionym kwartale grający na krótko dużo pieniędzy zainwestowali właśnie w nie. W sumie na informatyczne firmy poszły 33 miliardy dolarów, ale większość tej kwoty inwestorzy przeznaczyli na grę przeciwko takim gigantom jak Alphabet (spółka matka Google’a ), Meta Plaforms i Netfliksa, których akcje wbrew ich oczekiwaniom podrożały.

W przypadku Tesli musieli skupować akcje z rynku by pokryć krótkie pozycje angażując w te transakcje 2,2 miliarda dolarów.

Z tego powodu spółka Elona Muska , która w 2023 roku była najchętniej skracaną firmą w tym roku spadła na czwarte miejsce w rankingu faworytów inwestorów grających na krótko. Jednak to w sektorze energii trzeba było skupować akcje najczęściej.

W grze na krótko zmienność ważniejsza niż fundamenty

Dusaniwsky część sukcesów krótkiej strategii przypisuje temu, że inwestorzy większą wagę przywiązywali do momentum (impetu rynku)  swoich transakcji. - Zmienność rynku jest ważniejsza niż fundamenty spółki- wskazuje.

Momentum może się jednak szybko zmienić i Krosby ostrzega przed nadchodzącym okresem przejściowym. Bo na tapecie będą wyniki spółek za drugi kwartał i jakiekolwiek rozczarowanie rezultatami czołowych firm technologicznych może spowodować spadki notowań. Ważne jest też, kiedy Fed obniży stopy procentowe.

- Jest prawie tak jak na plaży i po tobie przesuwa się piasek. Trzeba zachować ostrożność- radzi Krosby. W. Z.

Gospodarka światowa
To nie koniec szalonego rajdu S&P500. Wspaniała Siódemka odzyska moc
Gospodarka światowa
Rynki wschodzące czeka fala obniżek stóp
Gospodarka światowa
Fidżi, Japonia i Wenezuela, czyli ekstrema polityki pieniężnej na świecie
Gospodarka światowa
Uzależnienie Fedu od statystyk podbija zmienność
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 4,6 procent
Gospodarka światowa
EBC tnie stopy, a Lagarde nie widzi ryzyka recesji