Financial Times: WTO ostrzega przed wzrostem protekcjonizmu na świecie

Kraje z grupy G20 powinny zamiast majstrowania przy taryfach obniżyć bariery handlowe.

Publikacja: 23.06.2016 06:00

Nasileniu antyhandlowej retoryki na świecie towarzyszy stosowanie procedur protekcjonistycznych przez czołowe gospodarki – ostrzega Światowa Organizacja Handlu (WTO).

Z opublikowanego właśnie raportu WTO wynika, że od połowy października minionego roku do połowy maja bieżącego roku kraje z G20 wprowadzały przepisy protekcjonistyczne w handlu w tempie najszybszym od kryzysu finansowego z 2008 r., bo po pięć w każdym tygodniu.

Ta tendencja zbiegła się z utrzymującym się od pięciu lat spowolnieniem w globalnym handlu. Przyczynia się to do wciąż wolnego wzrostu światowej gospodarki, stwierdza WTO, i wiąże to z rozwojem protekcjonistycznej retoryki politycznej, która powinna niepokoić.

– W tej sytuacji nie potrzebujemy zatrzaskiwania drzwi w handlu, a wprost przeciwnie – rozwoju wymiany handlowej – powiedział Roberto Azevedo, dyrektor generalny WTO.

U schyłku kryzysu finansowego przywódcy G20 obiecali nie powtarzać błędów z lat 30. minionego stulecia i nie wznosić żadnych barier handlowych, które teraz w powszechnym przekonaniu przyczyniły się do pogłębienia Wielkiego Kryzysu.

Generalnie obietnice te są dotrzymywane, ale od 2008 r. kraje z G20 wprowadziły 1583 przepisy ograniczające handel, a usunęły tylko 387. Od połowy października 2015 r. do połowy maja bieżącego roku wprowadzono 145 protekcjonistycznych przepisów, prawie 21 co miesiąc. To najszybsze tempo od 2009 r., kiedy Światowa Organizacja Handlu zaczęła monitorować gospodarki z G20.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?