Przecena polskich blue chipów, Nasdaq pogłębia straty
Krzysztof Tkocz, DM BDM
Pierwsza sesja nowego tygodnia na GPW przebiegała pod dyktando niedźwiedzi. WIG20 przy obrotach sięgających 1,1 mld PLN, poszedł w dół o 3,0% i zatrzymał się na poziomie 1972,1 pkt. 18 pośród 20 polskich blue chipów zakończyło notowania pod kreską. Do najsłabszym walorów tego indeksu należały takie podmioty jak: LPP (-10,9%), Dino (-5,8%) oraz CCC (-5,6%). Z drugiej strony znalazły się takie spółki jak: Mercator (+4,8%) oraz PZU (+0,2%). Znacznie lepiej poradziły sobie mWIG40 oraz sWIG80, pierwszy z nich zakończył notowania 0,3% pod kreską, natomiast drugi wyróżnił się pozytywnie zyskując 0,2%. W ujęciu sektorowym na plusie finiszowały 4 z 14 indeksów. Największą stratę zaliczyła odzieżówka (-8,9%) oraz paliwa (-4,6%), pozytywnie natomiast wyróżnił się WIG-Leki (+8,7%) oraz WIG-Spożywczy (+7,9%).
Na europejskich rynkach dominowały pozytywne nastroje, DAX zyskał 2,2%, CAC40 poszedł w górę o 1,8%, a FSTE100 zamknął się 0,5% nad kreską. Rosyjska giełda jest wciąż zamknięta. Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszą przecenę spółek technologicznych, a Nasdaq zakończył notowania z przeceną 2,0% (znajduje się najniżej od stycznia’21), również S&P500 finiszował ze stratą (0,7%), natomiast Dow Jones wykazał się względną siłą praktycznie nie zmieniając swojego położenia. W dniu wczorajszym miały miejsce blisko ośmiogodzinne rozmowy na linii USA-Chiny, podczas których głównym tematem była wojna na Ukrainie. Przedstawiciele USA przestrzegali Pekin przed udzieleniem wsparcia Rosji. Ponadto w poniedziałek rozpoczęły się kolejne rozmowy między Rosją a Ukrainą, a komunikacja między stronami jest trudna, ale nadal trwa. Dzisiaj przed nami o 11:00 odczyt Nastroju Ekonomicznego ZEW w Niemczech, o 13:30 poznamy wskaźnik PPI za luty z USA, a o 16:15 przemówienie prezesa EBC. W Azji Shanghai Composite Index finiszuje 3,0% na minusie, a Nikkei idzie delikatnie w górę o 0,2%. Od samego rana kontrakty terminowe na DAX zniżkują, a na amerykańskie indeksy znajdują się na lekkim plusie.
Niepewność i zmienność będą się utrzymywać
Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska
Po bardzo dobrej piątkowej sesji, jak i wzrostach w całym ubiegłym tygodniu, wczoraj doszło do wyraźnej korekty notowań globalnych indeksów akcji. W kraju najmocniej tracił WIG20 (-3,0%) przy niewielkich zmianach mWIG40 i sWIG80. Taki mocny kontrast w zachowaniu dużych względem małych spółek sugeruje sprzedaż krajowych podmiotów przez inwestorów zagranicznych jako pokłosie trwającej wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Pomimo pozytywnych komentarzy z ubiegłego tygodnia i w trakcie weekendu odnośnie progresu rozmów dyplomatycznych pomiędzy wymienionymi krajami, trwające walki (w tym pierwsze ataki blisko polskiej granicy) mogły ciążyć wczoraj na rynkowym sentymencie. Tak więc po tym jak od początku marca WIG20 zaczął wykazywać relatywną siłę względem niemieckiego DAXa, wczoraj nastąpiła zamiana tej tendencji.