Złotemu nie pomogły interwencje NBP. Dzisiaj rano za euro płacono ponad 4,92 złotego. Minimalnie tańszy był frank szwajcarski. W Europie i USA także spadki. W poniedziałek w Azji trwa wyprzedaż akcji, nadal drożeją surowce. Ropa Brent dotarła do 130 USD/bar.
Świat zastanawia się nad konsekwencjami wojny dla gospodarki i rynków. I nie są to budujące prognozy.
Ropa pnie się w górę
Kamil Cisowski, DI Xelion
Piątkowa sesja zamieniła się w Europie w całkowitą wyprzedaż, na którą składało się dyskontowanie niemożliwych do kwantyfikacji ryzyk dalszych, przerażających konsekwencji wojny na Ukrainie po ostrzale elektrowni nuklearnej na Zaporożu, a także szoku cenowego na rynku surowców, który wydaje się wchodzić w fazę kulminacyjną. Główne indeksy na kontynencie spadały od 3,48% (FTSE 100) do 6,24% (FTSE MiB), w miarę jak załamanie rozlewa się na coraz to nowe sektory – dotknięte najsilniej po inwazji banki straciły w ciągu tygodnia kolejne 18%, ale niemal tyle samo przeceniał się chociażby europejski sektor motoryzacyjny. Do końca dnia giełdy nie znalazły pozytywnego impulsu, pozostając pod wpływem strachu o możliwość napływania z frontu dalszych negatywnych danych. Tak tragiczne otoczenie zewnętrzne musiało uderzyć również w niezwykle na początku tygodnia relatywnie silną GPW. WIG20 przecenił się o 4,52%, mWIG40 o 4,80%, a sWIG80 o 1,86%. W głównym indeksie rosły wyłącznie JSW (+5,76%), KGHM (+1,11%) i Tauron (+0,56%). O 12,21% taniało Pekao, o 5,06% PKO BP, o 5,93% Orlen, o 6,16% PZU.
Dzień przyniósł potężną przecenę także na długu – rentowności obligacji 10-letnich wzrosły z 4,10% do 4,34%. Pomimo kolejnych interwencji NBP załamanie kursu EUR/USD wywołało olbrzymią przecenę złotego. EUR/PLN notowany jest w poniedziałek po 4,93, a USD/PLN po 4,53. Obrona kursu staje się obecnie podstawowym działaniem organów polityki monetarnej, jego postępująca deprecjacja może oddalać o kolejne kwartały wygaśnięcie szoku inflacyjnego. W naszej opinii oznacza to, że podczas jutrzejszego posiedzenia RPP powinna rozważyć silniejsze niż komunikowane wcześniej i wyczekiwane przez rynek podniesienie stóp o 50 pb. Zachowanie złotego i globalnych cen surowców w ciągu ostatniego tygodnia uzasadnia nagłe, agresywne działania.