Indeksy największych europejskich giełd wzrosły w piątek najbardziej od prawie miesiąca, do czego walnie przyczynił się raport Departamentu Handlu o najszybszym od sześciu lat rozwoju amerykańskiej gospodarki, ale inwestorzy z nadzieją przyjęli także podniesienie prognoz sprzedaży przez dwa niemieckie giganty przemysłowe: Bayerische Motoren Werke i Infineon Technologies.
Kurs akcji BMW wzrósł o 5,3 proc., gdy spółka zapowiedziała większy zysk w tym roku, przede wszystkim w wyniku poprawy sprzedaży w Chinach, USA i w Niemczech. Największy na świecie producent luksusowych samochodów oświadczył też, że jest przekonany o osiągnięciu zysku przed opodatkowaniem w 2009 r. W ślad za akcjami BMW poszły też papiery Daimlera i Peugeota Citroena, rosnąc odpowiednio o 4,6 proc. i o 2 proc.O 4,3 proc. zdrożały akcje Infineonu, drugiego pod względem wielkości w Europie producenta półprzewodników. Spółka zapowiedziała wzrost przychodów w tym roku o 20 proc., a miniony kwartał zakończyła zyskiem netto w wysokości 66 mln euro po 404 mln euro straty w takim samym okresie przed rokiem.
Indeks Standard & Poor’s 500 na raport o wyraźnej poprawie amerykańskiej gospodarki w IV kwartale zareagował wzrostem o 1 proc., po czwartkowym spadku do poziomu najniższego od niemal trzech miesięcy. Optymizm inwestorów zwiększył się też po opublikowaniu raportu o poprawie nastrojów amerykańskich konsumentów, o czym świadczy drugi z rzędu wzrost indeksu obliczanego przez Uniwersytet Michigan. Lepsze od spodziewanych wyniki finansowe opublikowało też kilka dużych spółek, między innymi Chevron i Amazon.com. Prawie 80 proc. raportów za IV kwartał jest lepszych, niż przewidywano.
Raport o szybszym od prognozowanego wzroście amerykańskiego produktu krajowego brutto zachęcił do zakupów także uczestników rynków surowcowych. Potwierdzenie wzrostowego trendu największej na świecie gospodarki i w dodatku w tempie najszybszym od sześciu lat odebrano jako zapowiedź wzrostu popytu zarówno na surowce energetyczne, jak i metale przemysłowe.
Po opublikowaniu raportu Departamentu Handlu o wzroście PKB cena baryłki ropy naftowej zwyżkowała na nowojorskiej giełdzie o 1,6 proc. Na londyńskiej ICE ropa zdrożała w piątek po raz pierwszy od trzech dni i po południu za baryłkę płacono 72,67 USD w porównaniu z 72,13 USD na zamknięciu dzień wcześniej.