Lepsze odczyty z Chin
Adam Dudoń, BM Alior Banku
Wczorajsza sesja była niestandardowa ze względu na obchodzone Święto Pracy na wiodącym rynku. Europejskie indeksy poradziły sobie dobrze podczas nieobecności amerykańskich inwestorów. Wczoraj niemiecki indeks DAX zyskał ok. 1 proc., nieco mniej zyskał francuski CAC 40 (+0,8 proc.) i brytyjski indeks FTSE 100 (+0,7 proc.). Pozytywne sygnały płyną również z największej wschodzącej gospodarki świata – chiński eksport i import wyrażony w dolarach wzrosły w sierpniu o 25,6 i 33,1 proc. w ujęciu r./r., wobec prognozowanego wzrostu o 17,3 i 26,9 proc. Lepsze odczyty od oczekiwań odsuwają nieco obawy o spowolnienie chińskiej gospodarki, na co wskazywały chociażby ostatnie odczyty indeksów PMI.
Podczas pierwszej sesji tygodnia na krajowym parkiecie dominowały duże i średnie podmioty, a indeksy WIG20 i mWIG40 zyskały po ok. 1,5 proc., co stawia nas w globalnej czołówce. Wśród blue chips liderem wzrostów ponownie zostało JSW (+7,2 proc.), spółka zyskuje 9 sesję z rzędu, podążając za rosnącą ceną węgla koksującego. Solidną sesję odnotowało również Dino (+3,3 proc.), spółka powróciła w okolice swojego historycznego maksimum. Najsłabszym ogniwem w indeksie był Mercator (-1,4 proc.). W indeksie mWIG40 dwucyfrową stopę zwrotu zaliczył DataWalk (+10,3 proc.), wspierany pozytywną rekomendacją w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Po przeszło 6 proc. zyskały Asbis i Famur, a największą korektę zaliczyły walory XTB (-1,7 proc.). W indeksie sWIG80 najlepszy wynik odnotował Action (+13,6 proc.), spółka poinformowała wczoraj o wstępnych szacunkowych obrotach za sierpień, które wyniosły 178 mln zł (+24 proc. r./r.), na przeciwległym biegunie w indeksie, po przeszło 3-proc.spadku znalazł się Pekabex.
Glapiński studzi oczekiwania
Szymon Nowak, BM BNP Paribas
W poniedziałek ze względu na Święto Dnia Pracy w Stanach Zjednoczonych, na globalnych rynkach brakowało amerykańskich inwestorów, co zazwyczaj wzbudza obawy o poziom zmienności. Wczoraj nie przeszkodziło to jednak kupującym na większości parkietów dyktować przebieg sesji. Warszawski Indeks Giełdowy zyskał 1,4 proc. i tym samym znalazł się na nowym historycznym maksimum. Na siłę WIG wpływał przede wszystkim segment dużych spółek (WIG20 +1,46 proc.) i średnich spółek (+1,55 proc.). sWIG80 charakteryzował się relatywną słabością i wzrósł jedynie o 0,6 proc. Powyższą zależność relatywnej słabości indeksu małych spółek względem średnich i dużych obserwujemy w ostatnim okresie często, co wskazuje na zmianę preferencji wśród inwestorów, po tym jak to właśnie niższy segment rynku przez większą część roku był źródłem pozytywnych zaskoczeń. Indeks blue chips, z technicznego punktu widzenia, po wczorajszym wzroście dynamicznie wbił się w kluczową strefę oporu w rejonie 2400-2420 pkt, na której wypadały lokalne ekstrema w 2017, 2018 jak i 2019 roku. Powyższe pomimo bardzo dobrych nastrojów na rynku może w krótkim terminie skłonić część inwestorów do realizacji pozycji, co wymaga zachowania ostrożności na bieżących poziomach. Trwałe przebicie wskazanego rejonu otworzyłoby drogę do szczytu na 2650 pkt.