GPW: Prace nad dwoma modelami rynku

Dobiegają końca konsultacje prowadzone przez Towarową Giełdę Energii z uczestnikami rynku. Celem jest wypracowanie optymalnego modelu handlu kontraktami na prąd po 3 stycznia 2018 r. Wtedy w życie wchodzi dyrektywa MiFID II. Konieczne jest przeorganizowanie rynku terminowego.

Publikacja: 28.02.2017 05:00

Z informacji pozyskanych od TGE wynika, że zależna od GPW spółka jednocześnie przygotowuje się do wdrożenia dwóch modeli przekształcenia tego rynku. Z jednej strony stara się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie zorganizowanej platformy obrotu tzw. OTF, z drugiej zaś dąży do poszerzenia oferty rynku finansowego o instrumenty z fizyczną dostawą energii.

Drugie rozwiązanie wydaje się dla samej TGE mniej problematyczne. Spółka już dziś ma status rynku regulowanego i w związku z tym nie potrzebuje dodatkowych zezwoleń. Proces dostosowywania prowadzonego przez nią rynku finansowego do nowych wymogów jest zaawansowany. Prace nad tym trwają od niemal półtora roku.

Przyjęcie tego rozwiązania wiązałoby się z wyższymi kosztami dla handlujących. Dlatego spółki obrotu z dużych grup energetycznych preferują uruchomienie platformy OTF.

W tym przypadku wyzwaniem jest jednak wdrożenie dyrektywy do porządku prawa krajowego w odpowiednim czasie (do 3 lipca). – Zachowanie tego terminu umożliwiłoby uczestnikom polskiego rynku energii i gazu, zawieranie transakcji w znanym otoczeniu prawnym. Jest to istotne także dlatego, że niepewność co do treści regulacji może zakłócić płynność i obroty. Dodatkowo, uwzględniając różnice między rokiem kalendarzowym a tzw. rokiem gazowym, niepewność ta nie może istnieć po 1 października 2017 r. – tłumaczą służby prasowe GPW.

Ich zdaniem oba warianty powinny umożliwiać realizację obligo i tym samym zapewnić płynność obrotu prądem. Istotne jest też zabezpieczenie realizacji zawartych przed 2018 r. transakcji na rynku terminowym. Konieczne będzie więc wprowadzenie przepisów przejściowych.

Ministerstwo Finansów wraz z KNF już pracują nad nowelizacją ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z harmonogramem projekt ma być przyjęty przez rząd w I kwartale.

Po wejściu w życie wymogów MIFID II Urząd Regulacji Energetyki będzie musiał podzielić się nadzorem nad tym rynkiem z KNF. OTF podlegałby nadzorowi KNF – w zakresie funkcjonowania takiej platformy i związanych z tym wymogów oraz równolegle URE – w zakresie zasad związanych z integralnością i przejrzystością hurtowego rynku energii. W przypadku rynku finansowego dodatkowo miałyby zastosowanie wymogi dyrektywy MiFID II dotyczące obrotu instrumentami finansowymi, nadzorowane przez KNF. AWK

Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu
Energetyka
Poprzedni zarząd PGE bez absolutorium
Energetyka
Elastyczne oferty sprzedaży energii wchodzą na rynek
Energetyka
Polenergia rozpoczyna budowę infrastruktury dla wiatraków na morzu