Tauron. Wkrótce umowa z PFR

Prawdopodobnie jeszcze w maju Tauron podpisze umowę z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie jego udzia­łu kapitałowego w kluczowej inwestycji - projekcie Jaworz­no III.

Publikacja: 18.05.2017 06:00

Tauron. Wkrótce umowa z PFR

Foto: Bloomberg

Chodzi o budowę bloku węglowego na 910 MW. Przedstawiciele katowickiego koncernu, pytani o warunki wejścia funduszu do Jaworz­na, stwierdzają wymijająco, że są one uzależnione od badania due diligence i negocjacji umo­wy inwestycyjnej.

Z naszych informacji wynika jednak, że wstępnie omawiane warunki się nie zmieniły. Już w lutowym wywiadzie dla „Parkietu" prezes Tauronu Filip Grzegorczyk przyznał, że rozmowy z PFR dotyczyły zaangażowania kapitałowego funduszu w projekt i maksymalnego  możliwego udziału na poziomie 1 mld zł.

 Biorąc pod uwagę wartość inwestycji, oznaczałoby to udział PFR na poziomie maksymalnie 20 proc.

Jednocześnie Tauron rozpo­czął rozpoznanie rynku w za­kresie poszukiwań kolejnego partnera.

 - Będziemy patrzeć przede wszystkim na rynek krajowy. Nie ograniczamy się natomiast do charakteru ewentualnych inwestorów - informuje Daniel Iwan z biura komunikacji spółki. To oznacza, że nie jest wykluczony udział partnera branżowego.

- Ewentualna współpraca z potencjalnymi inwestorami jest uzależniona od satysfak­cjonujących warunków finan­sowych - dodaje Iwan.

Przedstawiciele grupy wielo­krotnie podkreślali, że Tauron chce utrzymać kontrolę nad Jaworznem. Jeśli więc PFR rzeczywiście nabędzie do 20 proc. udziałów w projekcie, to kolejny partner nie będzie mógł kupić więcej niż 30 proc. Nie wiadomo jednak, czy spółka wyznaczyła sobie ter­min na znalezienie kolejnego chętnego na pakiet udziałów w projekcie elektrowni.

Zmiana formuły finanso­wania inwestycji ma stanowić element stabilizujący sytuację finansową Tauronu. Już przy prezentacji strategii zarząd katowickiej grupy przekony­wał, że nawet bez partnerów uda się utrzymać kowenanty bankowe i zachować relację długu netto do EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) poniżej bezpiecznego poziomu 3,5. Na koniec I kwartału 2017 r. wskaźnik ten kształtował się na poziomie 2,31.

Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu
Energetyka
Poprzedni zarząd PGE bez absolutorium
Energetyka
Elastyczne oferty sprzedaży energii wchodzą na rynek
Energetyka
Polenergia rozpoczyna budowę infrastruktury dla wiatraków na morzu