Tauron. Wkrótce umowa z PFR

Prawdopodobnie jeszcze w maju Tauron podpisze umowę z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie jego udzia­łu kapitałowego w kluczowej inwestycji - projekcie Jaworz­no III.

Publikacja: 18.05.2017 06:00

Tauron. Wkrótce umowa z PFR

Foto: Bloomberg

Chodzi o budowę bloku węglowego na 910 MW. Przedstawiciele katowickiego koncernu, pytani o warunki wejścia funduszu do Jaworz­na, stwierdzają wymijająco, że są one uzależnione od badania due diligence i negocjacji umo­wy inwestycyjnej.

Z naszych informacji wynika jednak, że wstępnie omawiane warunki się nie zmieniły. Już w lutowym wywiadzie dla „Parkietu" prezes Tauronu Filip Grzegorczyk przyznał, że rozmowy z PFR dotyczyły zaangażowania kapitałowego funduszu w projekt i maksymalnego  możliwego udziału na poziomie 1 mld zł.

 Biorąc pod uwagę wartość inwestycji, oznaczałoby to udział PFR na poziomie maksymalnie 20 proc.

Jednocześnie Tauron rozpo­czął rozpoznanie rynku w za­kresie poszukiwań kolejnego partnera.

 - Będziemy patrzeć przede wszystkim na rynek krajowy. Nie ograniczamy się natomiast do charakteru ewentualnych inwestorów - informuje Daniel Iwan z biura komunikacji spółki. To oznacza, że nie jest wykluczony udział partnera branżowego.

- Ewentualna współpraca z potencjalnymi inwestorami jest uzależniona od satysfak­cjonujących warunków finan­sowych - dodaje Iwan.

Przedstawiciele grupy wielo­krotnie podkreślali, że Tauron chce utrzymać kontrolę nad Jaworznem. Jeśli więc PFR rzeczywiście nabędzie do 20 proc. udziałów w projekcie, to kolejny partner nie będzie mógł kupić więcej niż 30 proc. Nie wiadomo jednak, czy spółka wyznaczyła sobie ter­min na znalezienie kolejnego chętnego na pakiet udziałów w projekcie elektrowni.

Zmiana formuły finanso­wania inwestycji ma stanowić element stabilizujący sytuację finansową Tauronu. Już przy prezentacji strategii zarząd katowickiej grupy przekony­wał, że nawet bez partnerów uda się utrzymać kowenanty bankowe i zachować relację długu netto do EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) poniżej bezpiecznego poziomu 3,5. Na koniec I kwartału 2017 r. wskaźnik ten kształtował się na poziomie 2,31.

Energetyka
EC Będzin z historyczną dywidendą, ale bez prezesa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom