Pod koniec września zaplanowano NWZA firmy zarządzającej elektrociepłownią Będzin. Jednym z głosowanych punktów będzie skup akcji własnych. Celem jest m.in. umożliwienie dotychczasowym akcjonariuszom wyjścia ze spółki. – To na razie propozycja zarządu. Nie mamy jeszcze zgód korporacyjnych – zastrzega Krzysztof Kwiatkowski, prezes EC Będzin. Podkreśla jednak, że taki pomysł pojawił się w obliczu dynamicznych zmian zachodzących w grupie. Będą one efektem realizacji strategii na lata 2018–2022. – Chcemy mieć możliwość skupu do 20 proc. akcji własnych w ciągu trzech lat – precyzuje Kwiatkowski.
Sprzedaż elektrociepłowni
Wśród wspomnianych zmian największą będzie sprzedaż lub dokapitalizowanie zależnej Elektrociepłowni Będzin o mocy cieplnej ok. 306 MW i mocy energetycznej 81,5 MW. Prawo pierwokupu ma Tauron Ciepło. – Na razie poinformowaliśmy rynek o gotowości do zbycia spółki w ciągu czterech lat. Zaprosimy Tauron i innych inwestorów branżowych do due diligence, które planujemy od początku września do końca października – mówi Kwiatkowski. Spodziewa się, że zamknięcie transakcji przeciągnie się na przyszły rok. Nie ujawnia oczekiwań co do wartości transakcji. Wskazuje, że kapitały własne spółki zarządzającej elektrociepłownią wynoszą 150 mln zł.
Sprzedaż może się jednak przeciągnąć z uwagi na długie negocjacje. Niewykluczone, że w szranki z Tauronem stanie także PGE. Przypomnijmy, że największy wytwórca prądu w kraju, przejmując aktywa EDF, ogłosił, że będzie szukał i przejmował źródła wytwórcze i sieci ciepłownicze w całej Polsce. Możliwe są przy tym zarówno akwizycje, jak i partnerstwa w formule PPP.
Będą kolejne projekty
Pieniądze ze sprzedaży lub dokapitalizowania pójdą m.in. na pierwszą od 2012 r. dywidendę. Do jej wypłacania Będzin wróci w 2019 r. (z zysku wypracowanego w 2018 r.). Obiecuje dzielić między akcjonariuszy do 50 proc. zysku. Pozostałe środki z transakcji spółka zamierza reinwestować. W planach jest m.in. zwiększenie potencjału wytwórczego o 50–75 MW termicznych, przynajmniej do 300 MW. Pozwolą na to m.in. planowane inwestycje w istniejącą infrastrukturę, tj. budowa nowego układu technologicznego, wraz ze szczytowym wymiennikiem oraz stacją redukcyjną o mocy 220 MWt. Spółka planuje też modernizację turbozespołu i uzyskanie wyższej sprawności odbioru ciepła.