W ostatnich dniach zarządzająca Elektrociepłownią Będzin spółka poinformowała o możliwości budowy bloku kogeneracyjnego na biomasę o mocy 100 MW cieplnych i 65 MW elektrycznych. Wśród potencjalnych zainteresowanych prezes EC Będzin Krzysztof Kwiatkowski wymienił Tauron Ciepło, który jest właścicielem sieci ciepłowniczej na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Potencjalny koszt takiej inwestycji to 500–600 mln zł.
– Planujemy samodzielne poszerzanie rynku produkcji ciepła na obszarze aglomeracji śląskiej i w Zagłębiu – mówi „Parkietowi" Daniel Iwan z biura komunikacji katowickiego koncernu energetycznego. Jak dodaje, spółka przygotowuje się do realizacji programu likwidacji niskiej emisji. W jego ramach planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku w kilku miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Chodzi o Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec oraz Świętochłowice.
W ostatnich dniach Tauron zdecydował się też na modernizację bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza. Ta jednostka ma – oprócz dostarczania energii – obsługiwać też rynek dostaw ciepła dla mieszkańców Będzina i Sosnowca o mocy około 250 MWt.
Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk na razie nie ujawnia kosztów tej inwestycji. Jej całkowity budżet będzie znany dopiero po zakończeniu prowadzonych dziś analiz w tym zakresie. Wybór wykonawcy przedsięwzięcia ma nastąpić w tym roku. Nadal prowadzone są też okresowe analizy zamrożonego projektu budowy nowego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza. – W przypadku uzyskania pozytywnych wyników Grupa podejmie decyzje co do tego projektu – twierdzi Grzegorczyk.
W tej sytuacji nie wiadomo, czy Tauron skorzysta także z prawa pierwokupu funkcjonującej Elektrociepłowni Będzin. Z pomysłem jej sprzedaży wyszła ostatnio zarządzająca tym źródłem spółka EC Będzin. Przedstawiciele katowickiej grupy nie komentują, jaką decyzję podejmą w związku z rozpoczęciem procesu sprzedaży tych aktywów – prawdopodobnie już otrzymali w tej sprawie dokumenty. Z naszych informacji wynika, że będzie ona zapadać w lipcu. – Dziś nie prowadzimy żadnych działań zmierzających do zakupu tych aktywów – usłyszeliśmy na razie w Tauronie.