Wprowadzane przez PSE rozwiązania mają na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego i poprawę jego efektywności. - Wyznaczamy konkretne role w tym procesie i jasno wskazujemy odpowiedzialność za realizację określonych celów projektowych – wyjaśnił ctowany w komunikacie Andrzej Kaczmarek, dyrektor zarządzający Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE. – Podejście takie zapewni z jednej strony pełny przegląd sytuacji i kontrolę działań poszczególnych uczestników procesu, z drugiej pozwoli lepiej diagnozować i zarządzać ryzykami w całym łańcuchu projektu – dodał.
Strategiczne wsparcie w zakresie przygotowania i zarządzania procesem inwestycyjnym zapewni utworzona w ramach struktury PSE Centralna Jednostka Inwestycyjna (CJI). Jednostka została wyposażona w kompetencje projektowe, prawne, techniczne i finansowe niezbędne do wsparcia procesu realizacji inwestycji.
Wdrażana przez PSE zmiana podejścia z procesowego na projektowe ma swoje przełożenie także na wykonawców inwestycji. Wprowadzono więc zmiany w zapisach umownych czy procedurach akceptacji podwykonawców. W przetargach będą stosowane np. kryteria nie tylko związane z ceną.
PSE, jako operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce, zarządza obecnie portfelem ponad 110 inwestycji sieciowych w fazie realizacji oraz kilkudziesięcioma na etapie przygotowania. Budżet zadań inwestycyjnych do 2022 r. wynosi 9,61 mld zł.