Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Minister energii Krzysztof Tchórzewski opowiada się za budową bloków jądrowych i elektrowni opalanej gazem z węgla.
– Poszukujemy innych możliwości korzystania z węgla. Chcemy w ten sposób przygotować się do dużo dłuższego korzystania z tego paliwa, niż wynikałoby to z unijnych programów – zapowiedział Tchórzewski podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.
Minister zapewnił, że obecnie trwają prace nad polityką energetyczną państwa do 2040 r. W ramach konsultacji społecznych do projektu tego dokumentu wpłynęło 1,8 tys. uwag. – Trwa analiza tych uwag. W moim przekonaniu będą jeszcze pewne modyfikacje polityki energetycznej, ale chcielibyśmy, żeby w okolicach wakacji Rada Ministrów przyjęła dokument – zapowiedział Tchórzewski. Przyznał jednocześnie, że realne jest wprowadzenie w niedługim czasie poprawek do strategii, w związku z tym, że do końca 2019 r. Polska musi przedstawić Komisji Europejskiej ostateczny krajowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym zadeklaruje swój udział w redukcji emisji CO2. – Te dwa dokumenty muszą być spójne. Chcemy jednak przyspieszyć przyjęcie polityki energetycznej, bo jest duża potrzeba rozpoczęcia przygotowań do realizacji naszych planów – skwitował Tchórzewski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.