Również jej kondycja finansowa przestaje budzić niepokój. Zarząd potwierdza, że plany emisji akcji odeszły do lamusa. Emisja została bowiem zastąpiona pożyczką podporządkowaną od większościowego udziałowca. – Obecnie nie widzimy konieczności emisji akcji – informuje Małgorzata Majewska z zarządu Arctic Paper. Eksperci zwracają uwagę, że dług netto Arctica spadł r./r. o około 35 proc. i stanowi 1,3-krotność rocznej EBITDA, czyli jest najniższy od momentu przejęcia papierni Grycksbo pod koniec 2009 r. – Jest zdecydowanie lepiej, ale wciąż niemało, jeśli weźmiemy pod uwagę znaczne ograniczenie nakładów inwestycyjnych przez spółkę i słabe perspektywy w segmencie papierów graficznych – komentuje Krystian Brymora, analityk DM BDM. Dodaje, że obecny rok będzie dla spółki wyzwaniem, bo utrzymanie korzystnego spreadu między celulozą iglastą a liściastą, jaki towarzyszył nam w 2014 r., jest raczej nierealne. Dodatkowo papiernie zmagają się z silnym osłabieniem euro do dolara. Kluczowe więc będą efekty restrukturyzacji grupy.
W 2013 r. Arctic dokonał bardzo wysokich odpisów i w efekcie na koniec roku pokazał wysoką stratę. Natomiast na koniec września 2014 r. miał prawie 40 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Giełdowa spółka przed publikacją raportu rocznego (23 marca) nie chce ujawnić, czy w ostatnim kwartale zanotowała jakieś większe odpisy.
Rynek zastanawia się, co Arctic Paper zamierza zrobić ze szwedzką spółką Rottneros. Nie udało mu się skupić wszystkich planowanych akcji i nie może teraz czerpać efektów synergii. Czy zamierza dokupić brakujący pakiet, czy też wyjdzie z inwestycji? – Nie możemy wykluczyć żadnych scenariuszy. Decyzje zależeć będą od sytuacji na rynku lub ewentualnie od otrzymanych ofert – podkreśla Majewska.
Tymczasem rynek papierów graficznych w Europie kurczy się w tempie 2–3 proc. rocznie. – Nie należy oczekiwać rychłej zmiany tej tendencji. Ciąży nadpodaż mocy produkcyjnych, a w ostatnim czasie nie było żadnych istotnych zamknięć fabryk, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach – podkreśla Brymora.
Na koniec września 2014 r. średnie ceny papieru powlekanego były o 0,9 proc. niższe niż w I półroczu, a niepowlekanego się nie zmieniły. Natomiast w porównaniu ze stanem na koniec września 2013 r. ceny obniżyły się odpowiednio o 4,3 proc. oraz 2,8 proc.