Po rewelacyjnym pod względem stopy zwrotu ostatnim kwartale 2023 r. (wzrost o ponad 22 proc.) w tym roku tempo zwyżek indeksu WIG20 wyraźnie wyhamowało. Z trzech pierwszych tegorocznych miesięcy wskaźnik ten dodatni wynik wypracował tylko w lutym, a od początku roku jest niespełna 2 proc. na plusie. Jego słabość jest wyraźnie zauważalna nie tylko na tle zagranicznych indeksów, ale także pozostałych segmentów naszego rynku akcji, które notują znacznie lepsze stopy zwrotu.
WIG20 ma duży problem z kontynuowaniem hossy nawet w sytuacji, gdy indeksy na największych zagranicznych parkietach notują kolejne szczyty wszech czasów (m.in. S&P 500 czy DAX).
– Hossa na światowych rynkach wciąż trwa. Na naszym parkiecie nie widać już jednak względnej siły rynku w porównaniu z zagranicznymi parkietami akcji – potwierdza Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM.
W tym roku mocne tylko banki
Rozczarowujące zachowanie WIG20 to pochodna słabości spółek, które wchodzą w jego skład. Porównując tegoroczne stopy zwrotu, widać, że jedynym sektorem, który był w stanie kontynuować zeszłoroczną hossę, są banki. Cała piątka jego przedstawicieli w WIG20 może się pochwalić dwucyfrowymi zwyżkami kursów. Banki zostawiły daleko w tyle pozostałe spółki, z których zdecydowana większość jest w tym roku pod kreską.
– Ostatnie tygodnie nie były zbyt udane dla dużych spółek. Wydaje się, że po stronie podażowej mogli znajdować się zarówno inwestorzy zagraniczni, jak i OFE. W tym drugim przypadku zaangażowanie zostało zapewne zredukowane do poziomów, które nie muszą oznaczać kontynuacji trendu, w tym pierwszym mamy więcej obaw. Po świetnym początku roku w marcu gorzej radzi sobie także druga duża giełda regionu, turecka, co może zwiastować roszady w koszyku rynków wschodzących – zauważa Kamil Cisowski, dyrektor działu analiz i doradztwa inwestycyjnego w DI Xelion. Jego zdaniem może to wynikać z pojawiających się kolejnych sygnałów poprawy w Chinach, które po olbrzymich odpływach w poprzednich miesiącach mogą zacząć powoli zasysać kapitał z reszty świata. – Ostatnio nie zachwycają ani dobrze zachowujące się wcześniej Indie, ani słaba od początku roku Ameryka Łacińska – podkreśla Cisowski.