#WykresDnia: Dax mniejszy od Apple

Niemiecki indeks osiągnął w piątek kolejny rekord. Ale łączna wartość rynkowa wszystkich 30 uczestników Dax Blue Chips jest niższy niż Apple lub Microsoftu. Jest niemal na równi z Amazonem, który nie zmienił się od sierpnia ub.r.

Publikacja: 14.06.2021 09:40

#WykresDnia: Dax mniejszy od Apple

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

1,7 biliona dolarów – to łączna kapitalizacja 30 spółek wchodzących w skład Dax Blue Chips. To niewiele więcej niż kapitalizacja Amazona  - 1,69 bln USD. Kapitalizacja Apple to ponad 2,1 bln USD, a Microsofta mocno przekracza  1,0 bln USD.

Tymczasem anallitycy podkreślają, że jednym z najłatwiejszych sposobów rozgrywania ponownego otwarcia UE jest kupowanie niemieckich akcji, ponieważ są to jedne z najsilniejszych bilansów na kontynencie.

Rynek DAX odnotował znaczne zwyżki podczas piątkowej sesji, kończąc tydzień na samym szczycie i zamykając się tuż powyżej 15700 pkt. Według Christophera Lewisa z DailyForex wygląda na to, że rynek będzie zmierzał w kierunku poziomu 16 000. Biorąc to pod uwagę, spodziewa się on pewnego nacisku i wstrzymywania w drodze w górę, ale jest oczywiste, że Niemcy zaczynają wykazywać oznaki kontynuacji ogólnego trendu wzrostowego. Nadal ważny będzie jednak poziom 15 500, a 50-dniowa średnia sesyjnapędzi w jego kierunku, aby wykazać oznaki wsparcia. Należy bowiem pamiętać, że Niemcy nadal odnotowują wiele benefitów ze względu na fakt, że są głównym motorem Unii Europejskiej, więc  przypomina to grę w Dow Jones Industrial Average w Stanach Zjednoczonych: opiera się na „maszynie rynków." Niemcy są głównym eksporterem ciężkiego sprzętu przemysłowego, a wznowienie handlu nadal popycha pieniądze na całym świecie, wywołując duży popyt przemysłowy. Dopóki reszta świata będzie się dalej otwierać i umacniać, to Niemcy będą jednym z głównych beneficjentów.

Ale od czasu covidowego krachu światowe rynki akcji odnotowały silne ożywienie. 100 największych firm na świecie było na dzień 31 marca 2021 r. wartych rekordowe 31,7 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 48 proc. rok do roku. Dla porównania łączny PKB Stanów Zjednoczonych i Chin wyniosły 35,7 biliona dolarów w 2020 roku.

PwC uszeregowało największe spółki notowane na giełdzie pod względem ich kapitalizacji rynkowej w  dolarach. Warto również zauważyć, że klasyfikacja sektorowa opiera się na benchmarku FTSE Russell Industry Classification Benchmark.

Na pierwszym miejscu jest Apple, z rynkową kapitalizacją w wysokości 2,1 bln USD. W pierwszej dziesiątce jest jeszcze siedem amerykańskich firm. Poza nimi na topie jest jeszcze Saudi Aramco (drugie miejsce, 1,9 bln USD). Siódme miejsce zajmuje chiński Tencent (753 mld USD), a dziewiąte też chiński Alibaba (615 mld USD). Amerykański zestaw jest przewidywalny: Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla i Berkshire Hathaway.

W sumie 59 firm miało siedzibę w Stanach Zjednoczonych, co stanowi 65 proc. całkowitej kapitalizacji rynkowej pierwszej setki. Chiny i ich regiony były drugą najczęstszą lokalizacją siedziby firmy, z 14 firmami na liście.

Największym zwycięzcą okazała się Tesla - jej kapitalizacja rynkowa wzrosła o 565 procv., co na krótko uczyniło Elona Muska najbogatszą osobą na świecie. Platformy dostaw żywności Meituan i PayPal skorzystały na rosnącej popularności handlu elektronicznego, a ich kapitalizacja rynkowa wzrosła odpowiednio o 221 i 151 proc. Firmy technologiczne TSMC i ASML Holdings również znalazły się w pierwszej dziesiątce najwięklszych wzrostów, dzięki niedoborowi chipów półprzewodnikowych i rosnącemu popytowi.

Szwajcarskie firmy Nestlé, Novartis i Roche Holding znalazły się wśród 10 najsłabszych firm pod względem wzrostu kapitalizacji rynkowej. China Mobile była jedyną firmą, która odnotowała spadek z -12-proc. zmianą. Firma została usunięta z nowojorskiej giełdy w wyniku zarządzenia wykonawczego wydanego przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, a niedawno ogłosiła zamiar wejścia na giełdę w Szanghaju.

Analizy rynkowe
Podwójny szczyt czy nowy rekord hossy. Co czeka WIG20 i spółkę?
Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?