Technologie

Strategia Orange może zaskoczyć

To kwartał ważnych ogłoszeń telekomu. Na pierwszy ogień idą wyniki. Na drugi – kilkuletni plan.

Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Foto: materiały prasowe

W najbliższy czwartek Orange Polska przedstawi wyniki za pierwszy kwartał 2021 r., a do końca drugiego kwartału strategię na kolejne lata. Czego należy się spodziewać?

Kwartał wzrostu

Jeśli chodzi o wyniki finansowe za minione trzy miesiące, to biura maklerskie opublikowały już swoje prognozy na ten temat. Średnia ich prognoz zebranych przez PAP przewiduje, że telekom wykaże 2,88 mld zł przychodu, prawie 694 mln zł EBITDAal oraz 15,5 mln zł zysku netto. Dla porównania: rok wcześniej telekom uzyskał 2,80 mld zł przychodu, 676 mln zł EBITDAal, ale wynik netto był ujemny (36 mln zł).

Jeśli maklerzy się nie mylą, telekom pokaże więc zestaw pozytywnych informacji. To po części wyjaśnia wzrost kursu akcji Orange Polska, który można było obserwować w ostatnich tygodniach. Drugi powód to pozyskanie inwestora dla spółki Światłowód Inwestycje i przekonanie, że w ten sposób telekom zbliża się do momentu, gdy ponownie będzie się dzielić z inwestorami zyskami i wypłaci niewidzianą przez lata dywidendę.

W czwartek zarząd Orange Polska będzie omawiać wyniki tylko na spotkaniu z analitykami. Nie przewidziano rozmów z mediami. Najwyraźniej menedżment więcej czasu chce poświęcić pracy nad nową strategią, którą chce ogłosić jeszcze w tym kwartale. Na razie nie podano daty publikacji.

„Parkiet" przeprowadził wśród biur maklerskich krótką ankietę. Sprawdzaliśmy w niej, czego analitycy spodziewają się po strategii.

Trochę inne oblicze

Jak się okazuje, większość analityków uważa, że będzie to tzw. strategia kontynuacji.

Taką możliwość wybrały trzy z pięciu biur, które odpowiedziały na nasze pytania we wtorek. Dwa biura oceniły, że strategia może obejmować niewidziane do tej pory elementy, czyli wybrały odpowiedź, że będzie zawierać większe niż do tej pory ogłaszane zmiany. Kto ma rację – dopiero się okaże.

Tu można wspomnieć, że u głównego akcjonariusza Orange Polska obowiązuje strategia „Engage 2025", zgodnie z którą grupa wymyśla się na nowo, ale chce dbać o środowisko i edukować pracowników.

– Naszym zdaniem w swojej nowej strategii Orange skupi się na kontynuacji dotychczasowych celów, ale też powinny się pojawić nowe elementy. Przede wszystkim ważnym kierunkiem będzie dalszy rozwój oferty konwergentnej. Orange skupi się na dalszych inwestycjach w światłowody oraz w sieć mobilną. Zakładamy, że sporo będzie mowy o sieci 5G i jej szybkim rozwoju po aukcji częstotliwości. Dodatkowo nowa strategia może położyć większy nacisk na działania związane z ekologią i ochroną środowiska (np. ograniczenie zużycia energii). Spodziewamy się również ogłoszenia polityki dywidendowej na najbliższe lata – mówi Łukasz Kosiarski, analityk Pekao IB, który znalazł się w tym drugim gronie.

Podzielone są zdania analityków co do tego, czy nowa strategia obejmie monetyzację masztów komórkowych telekomu. Dwa biura są przekonane, że tak, jedno nie wyklucza tego, ale czeka na decyzję grupy Orange, która do tej pory nie umieściła Polski na mapie państw sprzedających maszty.

Analitycy czterech z pięciu biur są zdania, że wraz ze strategią poznamy datę wypłaty dywidendy. Przeważają też opinie, że strategia będzie wymagać modyfikacji po odsuwającej się w czasie aukcji pasma 5G. Wszyscy analitycy uczestniczący w naszej ankiecie spodziewają się po Orange Polska dalszych przejęć.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.