Przemysł

Arctic Paper: papier drożeje

Ceny rynkowe papieru poszybowały w górę, co stwarza papierniczej grupie korzystne warunki do poprawy wyników mimo wysokich cen celulozy.
Foto: materiały prasowe

Notowania Arctic Paper odrobiły niemal wszystkie straty z listopadowej korekty i są na dobrej drodze do ustanowienia nowych rekordów. Rynek docenił, że mimo znaczącego wzrostu kosztów produkcji, będącego efektem wysokich cen surowców i energii, producent papieru w minionym roku poradził sobie nadzwyczaj dobrze. Kluczowy okazał się wzrost popytu na papier, który wywindował ceny.

Efekt podwyżek cen

Dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom cen udało się zniwelować niekorzystny wpływ rosnących kosztów. – Szczególnie zaskoczyły II i III kwartał 2021 r., kiedy spółka pokazała mocne wyniki w dziale papieru mimo rekordowo drogiej celulozy i z sukcesem wprowadziła podwyżki cen papierów, które były kontynuowane w IV kwartale 2021 r. i I kwartale br. – wskazuje Krystian Brymora analityk DM BDM. Jego zdaniem efekt wprowadzonych podwyżek będzie w pełni widoczny w I kwartale.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.