Medycyna i zdrowie

Analitycy wyżej cenią Ryvu

W ocenie specjalistów Noble Securities akcje biotechnologicznej spółki są niedowartościowane. Dlatego rekomendują akumulowanie papierów spółki, wyceniając je po 71,65 zł.
Foto: materiały prasowe

W trakcie środowej sesji za akcje Ryvu płacono ok. 60 zł.

Zdaniem autorów rekomendacji wstępne dane kliniczne RVU120 pokazują korzyść kliniczną u pacjentów onkologicznych z ostrą białaczką szpikową i zespołem mielodyspolastycznym wysokiego ryzyka, co podnosi wartość tego projektu. - Wydaje się, że pierwsze oznaki efektywności RVU120 w AML/HR-MDS zwiększają apetyt spółki na dalszy samodzielny rozwój kliniczny projektu. Oprócz gotówki na koncie (96,4 mln zł na koniec sierpnia 2021 roku), potencjalnej płatności od Menarini za zakończenie II fazy SEL24, środki na realizację tego celu mogą pochodzić ze sprzedaży projektów wczesnej fazy – uważają analitycy.

Jak zauważają projekty te są przedmiotem rozmów partneringowych. - Wydaje się, że rynek w obszarze celów spółki z zakresu immuno-onkologii (STING i HPK1) czeka na pierwsze wyniki efektywności klinicznej, które konkurencja opublikuje dopiero w 2022 roku. Zatem bardziej prawdopodobny wydaje się partnering w obszarze syntetycznej letalności (inhibitory WRN, PRMT5 i inne nieujawnione cele), która cieszy się w dalszym ciągu niesłabnącym zainteresowaniem branżowym - dodają.

Wśród głównych czynników ryzyka dla swoich prognoz wymieniają ryzyko związane z niepowodzeniem prac badawczo-rozwojowych oraz ryzyko związane z zawieraniem umów partneringowych na warunkach gorszych od zakładanych lub brak tego typu umów.

Tekst jest skrótem rekomendacji Noble Securities dla Ryvu. Jej autorem jest Krzysztof Radojewski. Pierwsze rozpowszechnianie raportu nastąpiło 23 września, o godz. 8:35.

Załączniki

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.