Inwestycje alternatywne

Metale szlachetne, whisky i diamenty – aktywa warte uwagi

Mimo że złoto wypracowało w tym roku ujemną stopę zwrotu, to popyt inwestorów dopisuje. Coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału jest również zakup beczek whisky. Z jakim progiem wejścia trzeba się liczyć?
Foto: Bloomberg

Na rynkach akcji trwa hossa, a indeksy ustanowiły niedawno rekordy wszech czasów. Wysokie wyceny mogą niepokoić niektórych inwestorów. Dywersyfikacji szukać można m.in. w aktywach alternatywnych, takich jak np. metale szlachetne, whisky czy diamenty. Jak wypadają te inwestycje?

Królewski metal

Światowe indeksy giełdowe po wyznaczeniu dołka podczas pandemii w marcu 2020 r. ruszyły w górę i kontynuują nieprzerwanie rajd. Mniej niż 15 miesięcy zajął indeksowi S&P 500 wzrost o 100 proc. od dna bessy. To rekordowo szybkie odbicie. W ostatnich miesiącach indeksy giełdowe w USA, Niemczech, Francji, Polsce oraz wielu innych krajach wyznaczały historyczne szczyty. Żadna hossa nie trwa jednak wiecznie, a w czasie korekty kapitał płynie do bezpiecznych przystani. Jedną z nich są metale szlachetne, jak np. złoto.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.