Handel i konsumpcja

Emperię, właściciela Stokrotek, może przejąć inwestor z Litwy, grupa Maxima

Właścicielem Stokrotek, który od kilku miesięcy szuka inwestora, zainteresowała się grupa Maxima, prowadząca w Polsce sieć sklepów aldik.
Foto: materiały prasowe

Wiosną zarząd Emperii Holding, właściciel Stokrotek, zapowiadał, że sprawa inwestora, który nabędzie 100 proc. jej akcji, zostanie rozstrzygnięta do końca III kwartału 2017 r. Pod koniec sierpnia, przy okazji prezentacji wyników półrocznych zarząd stwierdził, że proces pozyskiwania inwestora jest na etapie zaawansowanego due diligence i przebiega zgodnie z harmonogramem. Okazuje się jednak, że sprawa może wyjaśnić się w I kwartale przyszłego roku. Firmę przejmie prawdopodobnie inwestor branżowy.

Międzynarodowa grupa

Jak dowiedział się „Parkiet", Emperią jest zainteresowana litewska grupa Maxima, która prowadzi sieci sklepów detalicznych w Polsce, krajach bałtyckich i Bułgarii. W naszym kraju jest znana pod marką Aldik. Sieć rozwinęła się w Lublinie. Obecnie liczy 30 sklepów zlokalizowanych w województwach lubelskim, mazowieckim i podkarpackim. Skonsolidowane przychody grupy Maxima w 2016 r. sięgnęły 2,69 mld euro bez VAT. Przychody w Polsce wyniosły wówczas 48,2 mln euro.

Zdaniem ekspertów inwestor branżowy to mniej korzystne rozwiązanie niż np. fundusz inwestycyjny, który mógłby zaoferować wyższą cenę w ewentualnym wezwaniu. Z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet" wśród analityków wynika, że jeśliby miało dojść do sprzedaży całego holdingu, jest spora szansa, że oferta w wezwaniu przekroczyłaby 100 zł za akcję.

Mocny koniec roku

Emperia zaprezentowała przychody ze sprzedaży Stokrotek za październik. Łącznie wzrosły one w porównaniu z podobnym miesiącem przed rokiem o 11 proc., do 225 mln zł. Od początku roku obroty są wyższe o 7,7 proc. i wynoszą 2,06 mld zł. Sprzedaż like for like wzrosła o 5,8 proc. W ubiegłym miesiącu otwarto cztery sklepy: market Stokrotka, dwie Stokrotki Express i jeden sklep franczyzowy.

Analitycy odbierają październikowe wyniki Stokrotek pozytywnie. – Ten miesiąc w ubiegłym roku był udany pod względem obrotów, a mimo to udało się istotnie zwiększyć sprzedaż – zauważa Piotr Bogusz, analityk DM mBanku. Tłumaczy, że firmie wciąż sprzyjają wzrost konsumpcji oraz inflacja.

– Sporo korzyści przynosi również przemyślana polityka promocji. Widać to m.in. po coraz wyższej sprzedaży na metr kwadratowy powierzchni – twierdzi Bogusz. Zdaniem Adriana Górniaka, analityka DM BDM, ze względu na niższą bazę z listopada i grudnia ubiegłego roku ostatnie dwa miesiące tego roku mogą być jeszcze bardziej udane pod względem sprzedaży like for like niż październik. – Być może wzrost sprzedaży sięgnie nawet 7 proc. – zakłada Górniak.

Foto: GG Parkiet

Według ostatnich raportów Trigon DM wycenia jedną akcję Emperii Holding na 105 zł, DM PKO BP na 93 zł, a DM BDM – na 95,4 zł. Na poniedziałkowej sesji papiery były wyceniane na 88,42 zł, czyli 2,3 proc. mniej niż na zamknięciu sesji w piątek.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły