REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

PolRest – miała być fuzja, a było oszustwo. KNF nakłada 200 tys. zł kary

KNF jednogłośnie nałożyła na będącą już w likwidacji spółkę 200 tys. zł kary za naruszanie obowiązków informacyjnych.
Foto: Adobestock

PolRest działał w branży gastronomicznej. Zadebiutował na giełdzie w 2007 r. Obiecywał dynamiczny rozwój, natomiast kilka lat później w atmosferze skandalu zniknął z parkietu.

Czytaj także: Zarząd Polrestu oszukiwał akcjonariuszy

W 2009 r. PolRest przekazywał na rynek raporty zawierające nieprawdziwe informacje na temat fuzji z innym podmiotem. Informował, że odbywał spotkania z podmiotami działającymi w tej samej branży, zainteresowanymi konsolidacją z PolRestem. Następnie podał, że doszło do ostatecznego wyselekcjonowania dwóch podmiotów spełniających wszystkie warunki konieczne do przeprowadzenia fuzji, a negocjacje są w toku.

Tymczasem z materiału dowodowego wynika, że PolRest w okresie luty-maj 2009 r. odbył kilka spotkań z podmiotami z branży usług gastronomicznych, jednak podmioty te nie wyraziły zainteresowania przeprowadzeniem fuzji. „ Nie były składane żadne deklaracje, wstępne zobowiązania, czy zapewnienia co do konsolidacji. Nie doszło do negocjacji i wzajemnego badania podmiotów w celu oceny ich sytuacji finansowej i prawnej. Niektóre spotkania miały charakter towarzysko-biznesowy lub ich przedmiotem była wymiana informacji na temat branży gastronomicznej, a nie rozmowy dotyczące konsolidacji" – pisze KNF w uzasadnieniu.

Jednocześnie Komisja podkreśla, że zakończenie prowadzonego od 2011 r. postępowania administracyjnego wobec PolRestu nie było dotychczas możliwe ze względu na utrzymujący się w okresie 2011-2018 brak organów uprawionych do reprezentowania tej spółki. W marcu 2018 r. (na wniosek KNF złożony w listopadzie 2017 r.) dla spółki, na podstawie znowelizowanych przepisów prawa cywilnego, ustanowiony został kurator, reprezentujący PolRest w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przed KNF.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA