Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ulice wielu indyjskich miast mocno opustoszały podczas kwarantanny. Widok krów w wielkich miastach nie jest tam jednak niezwykły.
Choć Indie mogą się znaleźć w małej grupie krajów, które wypracują wzrost gospodarczy za cały 2020 r., to trudno je zaliczyć do „zwycięzców" obecnego kryzysu. Pandemia koronawirusa przyniosła tam jak dotąd ponad 450 tys. wykrytych przypadków zachorowań i ponad 15 tys. zgonów. W stosunku do olbrzymiej populacji tego kraju (1,35 mld ludzi) to stosunkowo mało. Bardziej niszcząca od pandemii okazała się zarządzona przez rząd kwarantanna. Wprowadzono ją pod koniec marca, a większość restrykcji poluzowano dopiero na początku czerwca. Ograniczenia były dużo ostrzejsze niż w Europie. Nie kursowały pociągi i prywatne busy, a przez pewien czas nie mogli pracować nawet samozatrudnieni specjaliści tacy jak elektrycy. Tylko w kwietniu pracę straciło w Indiach 122 mln ludzi, a stopa bezrobocia sięgnęła rekordowych 27,1 proc. (według danych Centre for Monitoring the Indian Economy). Wskaźnik PMI dla sektora usług sięgnął w kwietniu szokująco niskiego poziomu 5,4 pkt, by w maju odbić się do 12,6 pkt. Indeks koniunktury w przemyśle wzrósł w tym czasie z 27,4 pkt do 30,8 pkt. (Przypomnijmy: każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt jest uznawany za „recesyjny". Im niższy, tym koniunktura gorsza.) Najbardziej pesymistyczna spośród prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga mówi, że PKB spadnie w drugim kwartale aż o 26,5 proc. r./r. Najbardziej optymistyczna mówi o wzroście PKB o 0,1 proc. Jeszcze w pierwszym kwartale PKB Indii rósł o 3,1 proc. r./r., a w końcówce 2019 r. o 4,1 proc. Kryzys koronawirusowy przyniósł ze sobą nie tylko załamanie aktywności gospodarczej. Agencja Moody's niedawno obcięła indyjski rating do poziomu Baa3, czyli najniższego poziomu klasy inwestycyjnej. Indie znalazły się też na skraju wojny z innym mocarstwem nuklearnym – Chinami. (Po potyczce w Himalajach toczonej bez użycia broni palnej, ale w której zginęło kilkudziesięciu żołnierzy po obu stronach. Po momencie ogólnonarodowego szoku konflikt jednak złagodzono).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.