Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, stracił w piątek 4,96 proc. Powodem ostrej przeceny był przedstawiony w parlamencie ChRL projekt ustawy o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu. Mocno podważa on autonomię tej metropolii i może sprowokować amerykańskie sankcje. Zakazuje „działalności wywrotowej, separatyzmu oraz ingerencji zagranicznej" w Hongkongu oraz mówi, że rząd ChRL utworzy swoje „placówki bezpieczeństwa" w tej metropolii.
Prezydent Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone monitorują sytuację w Hongkongu i mocno odpowiedzą na ewentualne łamanie jego autonomii. Przyjęta w 2019 r. amerykańska ustawa nakazuje Departamentowi Stanu raz na pół roku przedstawiać Kongresowi raport dotyczący demokracji i praw człowieka w Hongkongu. W przypadku naruszeń autonomii tej metropolii rząd USA może pozbawić Hongkong przywilejów handlowych, finansowych i wizowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?