REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Lipiec nie zmienił wiele w przypadku największych spółek

Byki mogą sobie przypisać wygraną na ostatniej sesji w lipcu. Triumf nie jest jednak imponujący, biorąc pod uwagę, że przez cały miesiąc indeks blue chips wzrósł jedynie o 0,5 proc.
Foto: Bloomberg

WIG20 rozpoczął pierwszy miesiąc wakacji z poziomu 1758 pkt, a zakończył z wynikiem 1767 pkt. Inwestorzy mieli apetyt na więcej, ponieważ indeks wzbił się podczas jednej sesji do 1884 pkt, jednak wyniku powyżej psychologicznej bariery 1800 pkt nie udało się dowieźć do końca miesiąca.

Piątek przebiegał w tonie odreagowania po czwartkowych spadkach. Największe spółki rozpoczęły dzień na plusie i kupujący umacniali swoją przewagę w miarę upływu godzin. Sytuacja zmieniła się, kiedy do gry weszli Amerykanie, którzy skonsumowali większość wypracowanych wcześniej zwyżek. W efekcie WIG20 wzrósł o 0,25 proc. Najmocniej drożały walory JSW, która poprzednich sześć sesji z rzędu zakończyła pod kreską. W piątek spółka zdrożała o ponad 7 proc.

Podaży zza oceanu nie poddały się małe i średnie spółki. mWIG40 wzrósł o 1,7 proc., a motorem napędowym zwyżek był sektor medyczny. Biomed-Lublin, który był liderem zwyżek na głównym parkiecie GPW, zdrożał o ponad 27 proc. Z kolei notowania Mercator Medical poszły w górę o 9,6 proc.

Foto: GG Parkiet

W przypadku małych spółek kupujący w piątek ani razu nie zwątpili. Indeks ciągnięty był w górę przez spółki, które doznały dzień wcześniej dwucyfrowej wyprzedaży. Chodzi m.in. o PZ Cormay, XTB i Enter Air. Drugą sesję z rzędu ze wzrostem powyżej 15 proc. zakończył DataWalk. Wszystko dzięki decyzji o otrzymaniu testowego zamówienia z USA dotyczącego rozwiązania ograniczającego zagrożenie koronawirusem. sWIG80 wzrósł o 4 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA