Finanse

Fundusze VC w Polsce idą na rekord

Mimo pandemii rynek finansowania młodych, innowacyjnych spółek w naszym kraju nie zwalnia. Po trzech kwartałach do takich firm trafiło 1,12 mld zł, o nieco ponad 10 proc. mniej niż w całym 2019 r. – wynika z danych PFR.
Foto: Adobestock

W III kwartale 2020 r. przez polski rynek venture capital przepłynęło 707 mln zł. To łączna suma kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze wysokiego ryzyka zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Najnowszy raport Polskiego Funduszu Rozwoju, podsumowujący transakcje na rodzimym rynku VC, nie pozostawia złudzeń. Kryzys związany z Covid-19 nie zaszkodził dynamicznemu rozwojowi finansowania startupów w Polsce.

Profesjonalizacja rynku

Wśród transakcji szczególnie wyróżnia się 331 mln zł pozyskane przez polsko-fiński ICEYE w rundzie C. Startup specjalizujący się w satelitarnych zobrazowaniach radarowych (tzw. technologia SAR) dotąd zdobył już łącznie blisko 0,5 mld zł na swój rozwój, jednak ostatnia runda zaburzyła nieco obraz rynku, bowiem pozyskane przez niego środki stanowiły niemal połowę wszystkich pieniędzy, jakie w III kwartale popłynęły w sumie do innowacyjnych spółek. Ale nawet mimo tego okres od lipca do końca września był rekordowy. Gdyby nie uwzględniać transakcji ICEYE i tzw. mega rund z III kwartału 2019 r., finansowanie VC byłoby rok do roku dwukrotnie wyższe.

Co ważne, szeroki strumień pieniędzy trafił do młodych firm z wielu branż.

– Rynek VC rośnie, a dane dotyczące podmiotów oraz wartości transakcji świadczą, że postępuje jego dalsza profesjonalizacja. W III kwartale, niezależnie od ICEYE, odnotowaliśmy kilkanaście ciekawych transakcji, w tym m.in. kolejną inwestycję funduszu z portfela PFR NCBR CVC – Icos III – wskazuje Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Prawie 100 mln zł inwestorzy wpompowali w Uncapped – powstałą dwa lata temu spółkę, która sama specjalizuje się w finansowaniu innych startupów, ale bez dzielenia się udziałami (nieoprocentowana pożyczka ze stałą opłatą od przyszłych zarobków), 57 mln zł popłynęło do firmy z branży sztucznej inteligencji Cosmose AI, a 40 mln zł do Infermedica. Ten ostatni to startup z niezwykle popularnej obecnie branży telemedycznej. Nowej rundzie przewodziły Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz fundusz Heal Capital.

Udane „exity"

Jak tłumaczy Przemysław Kurczewski, niezmiennie pod względem liczby transakcji dominują te z programu BRIdge Alfa (46 z 88). – Odpowiadają relatywnie niedużej 12-proc. wartości rynku w III kwartale br., ale to wciąż dwa razy więcej niż wartość transakcji z udziałem kapitału polskiego, prywatnego – podkreśla.

45 proc. zainwestowanych w III kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł aż 65 proc. Jednocześnie, jak wynika z danych PFR, 71 z 88 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym, 75 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły. 14 z 88 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W przedostatnim kwartale 2020 r. zapewniły one 18 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Uwagę warto zwrócić też na udane wyjścia z inwestycji. Wśród tzw. exitów wrażenie robi sprzedaż startupu SmartPharma z portfela SpeedUp Innovation. Spółę kupiła Chiesi Farmaceutici. Zarobek funduszu na tej transakcji sięgnął siedmiokrotności inwestycji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.