Energetyka

PGE: Prąd z OZE w cenie

W poszukiwaniu taniej energii elektrycznej firmy coraz częściej wybierają długoterminowe umowy sprzedaży energii pochodzącej z OZE (PPA). Galopujące ceny energii na TGE czynią z OZE atrakcyjną alternatywę.
Foto: Adobestock

Ostatnio także Raben, przedsiębiorstwo z sektora logistyki, podpisało z PGE Obrót (z Grupy PGE) umowę na dostawy zielonej energii elektrycznej. PGE będzie dostarczać 35 GWh energii rocznie. Umowa między PGE Obrót a Grupą Raben na sprzedaż energii według modelu PPA zacznie obowiązywać 1 stycznia 2023 r. Do tego czasu wybrane zostaną lokalizacje i wybudowane instalacje słoneczne, które zapewnią odpowiednią produkcję energii elektrycznej. Długoterminowe umowy sprzedaży pozwalają na zakup energii ze źródeł odnawialnych bezpośrednio od producenta. Nabywca zyskuje w ten sposób stałą cenę energii przez długi czas, natomiast wytwórca ma pewność zbytu oraz zwrotu inwestycji w OZE. Zadaniem spółek obrotu – jak PGE Obrót – jest natomiast rozliczenie zakontraktowanej energii, uzupełnianie ewentualnych niedoborów i odsprzedanie nadwyżki.

Tylko w tym roku tego typu umowy zdecydowały się podpisać w Polsce belgijski Umicore, producent materiałów akumulatorowych, grupa telekomunikacyjna Orange, a także LPP, producent odzieży. Od kilku lat z umów PPA korzysta także IKEA. Bart

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.