REKLAMA
REKLAMA

Banki

mBank bez franków drogi jak ING BSK

– Nie chcę rozpoczynać tu licytacji, ale uważam, że ING Bank Śląski to odpowiednia baza porównawcza dla wyceny mBanku pozbawionego hipotek walutowych – mówił w piątek Stephan Engels, dyrektor finansowy Commerzbanku. Dodał, że to atrakcyjne aktywo i widzi spore zainteresowanie.
Foto: parkiet.com

Po tych słowach kurs akcji mBanku podskoczył o 9 proc., do 371 zł. Przez pięć sesji, czyli odkąd informacja o sprzedaży tego czwartego co do wielkości banku w Polsce stała się oficjalna, kurs zyskał ponad 16 proc. Engels potwierdził, że hipoteki walutowe zostaną z mBanku „wycięte" i weźmie je na bilans Commerzbank. To spory portfel, wart 16,9 mld zł (13,8 mld zł to franki), co stanowi 16,3 proc. kredytów brutto.

Jeśli założymy, że akcjonariusze mniejszościowi nie będą uczestniczyć w ryzykach związanych z hipotekami frankowymi, to wycena mBanku na GPW, która od końca czerwca w najgorszym momencie spadła o prawie 30 proc., jest „niepotrzebnie" zaniżona. Wydzielenie hipotek walutowych i nieobciążanie ich ryzykami akcjonariuszy mniejszościowych podbiłoby wycenę mBanku, która teraz ze względu na franki to tylko 0,8–0,9 wartości księgowej (jeszcze wiosną było 1,2). ING Bank Śląski, najbardziej rentowny i dlatego najdroższy wskaźnikowo kredytodawca w Polsce, wyceniany jest na 1,7–1,8.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Tylko teraz: kwartalna e-prenumerata Parkietu aż 30% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA