Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Może mieć to spore znaczenie w razie zwiększonego napływu spraw frankowych kierowanych przez klientów polskich banków do sądów, co w pewnym stopniu już jest widoczne.
Na koniec 2018 r. w sądach okręgowych czekało na rozstrzygnięcie 4,5 tys. pozwów dotyczących kredytów frankowych – zauważa Trigon DM i szacuje, że na koniec czerwca 2019 r. mogło to być już ok. 6 tys. spraw – z czego aż 70 proc. przypadało na sądy w Warszawie. Tak wysoki odsetek spraw przypadających na stolicę nie odzwierciedla udziału polskich frankowiczów zamieszkujących ten region – tego typu klientów w aglomeracji warszawskiej jest tylko 18 proc. ze wszystkich ok. 800 tys. takich kredytobiorców – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Poza największymi aglomeracjami miejskimi mieszka blisko 45 proc. frankowiczów, z czego najwięcej w zachodniej i północnej Polsce, a nie w okolicach Warszawy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.
Aplikacje mobilne i rozwiązania cyfrowe są dominującym sposobem przesyłania pieniędzy za granicę.