Paweł Paluchowski, prezes Dreweksu (w upadłości układowej), Europejskiego Funduszu Hipotecznego i B3Systems, został wiceprezesem Hawe. Jakie zadania mu powierzono? Piotr Kubaszewski, prezes Hawe, który po rezygnacji Dariusza Jędrzejczyka sam zasiadał w zarządzie, nie odpowiedział na pytania zadane e-mailem. Nieuchwytny był Marek Falenta, główny akcjonariusz Hawe. Już po zamknięciu wtorkowego tradycyjnego wydania "Parkietu" udało nam się skontaktować z bohaterem zmiany. Paweł Paluchowski wypowiada się jednak ogólnie: - Moim zadaniem będzie wspieranie zarządu w realizacji strategii, która polega na budowie wartości spółki m.in. poprzez konsolidację rynku, realizację projektu FTTH czyli budowę tzw. ostatniej mili. Pytany, co to oznacza i czy potrzebna będzie np. emisja akcji mówi niczego nie przesądzając: - Najlepiej byłoby, gdyby Hawe znalazło sposób na sfinansowanie projektów bez konieczności przeprowadzania emisji. Inwestorzy tego nie lubią , a spółka jest w bardzo dobrej kondycji. Dziś jest jeszcze za wcześnie, abym mógł ocenić, czy Hawe potrzebuje wsparcia nowego inwestora.
Niespójne sygnały
Nominacja jest o tyle zastanawiająca, że Paweł Paluchowski (z wykształcenia ekonomista po warszawskiej Szkole Głównej Handlowej) jest uważany za specjalistę od restrukturyzacji, osobę potrafiącą negocjować z wierzycielami giełdowych firm. A z ostatnich zapewnień zarządu Hawe wynika, że spółka problemów finansowych nie ma.
W informacji skierowanej do inwestorów zapewniono, że nie ma powodów do spadku kursu akcji Hawe, którego kapitalizacja na GPW wynosi około 200 mln zł i jest niższa niż wartość księgowa spółki, której najważniejsza część to giełdowy Mediatel wraz z wniesionym do niego Hawe Telekomem. W Mediatelu zapewniono nas, że żadna z firm telekomunikacyjnych nie ma problemów z finansowaniem bieżącej działalności. Pieniądze przydałyby się natomiast na zawieszony projekt budowy sieci światłowodowych w modelu FTTH. Na ten cel Mediatel miał przeprowadzać emisję.
Spec od firm w tarapatach
Paluchowski został prezesem EFH w październiku ub.r. Fundusz przeżywał już od dłuższego czasu kłopoty. Kolejne banki wypowiadały mu kredyty. Pojawieniu się w zarządzie Paluchowskiego towarzyszył komunikat na ten temat: Raiffeisen Bank wypowiadał właśnie EFH umowę kredytu na hotel Łeba. Od października kurs akcji EFH stracił ponad 50 proc.; notowania obniżyły się z 38 gr w najlepszym momencie do 17 gr.
Z kolei od kwietnia 2014 r. Paweł Paluchowski jest prezesem firmy B3Systems, którą Falenta miał wykorzystać do wprowadzenia na giełdę słynnej spółki Składywęgla.pl.