Dla oszczędności pierwszy raz od lat prezentacji wyników finansowych Netii nie towarzyszyła telekonferencja z udziałem analityków zagranicznych. Netia przygotowała prezentację w języku angielskim, ale zrezygnowała z publikacji sprawozdań w tym języku. Dla specjalistów z krajowych biur maklerskich i dziennikarzy zorganizowano jedno wspólne spotkanie. Podobne podejście stosują też inne firmy na GPW, w tym Mennica Polska, która jest znaczącym akcjonariuszem telekomu.
Umowa z Ericssonem przetrwa?
Telekom nie ma obecnie prezesa. Pracę zarządu zgodnie z regulaminem spółki organizuje Tomasz Szopa, członek zarządu odpowiedzialny jednocześnie za rozwój rynku klientów indywidualnych. Zarząd pytany, czy rada nadzorcza prowadzi poszukiwania, zapewniał, że wiedzy na ten temat nie ma. – Mamy nadzieję, że rada prędzej czy później podejmie decyzję w tę czy inną stronę – mówił Tomasz Szopa.
Netia skrupulatnie przegląda pozycje kosztów i dzięki temu poprawiła w minionym kwartale rentowność (jej marża EBITDA przekroczyła ponownie 30 proc.). Wszystko wskazuje na to, że spółce uda się renegocjować na swoją korzyść warunki współpracy z Ericssonem, który zarządza infrastrukturą telekomu. – Jest dobra wola obu stron, aby zamknąć rozmowy sukcesem – mówił Szopa.
Są pomysły na rozwój
Biznes grupy jest trudny i nawet objęcie konsolidacją około 80 proc. wyniku kupionego TK Telekom nie pomogło grupie osiągnąć wzrostu przychodów. W III kw. obniżyły się one rok do roku o 3,1 proc., do 400 mln zł. Najsilniej w segmencie usług dla klientów indywidualnych.
– Dużym problemem jest substytucja stacjonarnych usług głosowych przez mobilne – mówił Szopa.