Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Właściciele akcji JSW mają nadzieję, że po kilku tygodniach bezkrólewia w spółce, wreszcie zostaną wytyczone ścieżki zakończenia rozmów płacowych z pracownikami oraz przedstawione plany grupy na ten rok. Otoczenie rynkowe, a także geologiczne nie sprzyja jednak średniookresowo firmie.
W pierwszych miesiącach roku najbardziej uwydatniły się problemy wydobywcze w spółce. Jak wynika z danych, całkowita produkcja węgla w grupie JSW w I kwartale 2024 r. wyniosła 3,13 mln t, co oznacza spadek o około 7,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2023 r. i o 7,5 proc. kwartał do kwartału. Wydobycie węgla koksowego w I kwartale br. sięgnęło około 2,4 mln t i było niższe o 10,6 proc. w porównaniu do IV kwartałem 2023 r. oraz o 9,5 proc. rok do roku. Z kolei produkcja węgla do celów energetycznych wyniosła około 0,73 mln t, notując wzrost o 4,2 proc. kwartał do kwartału i o 0,7 proc. rok do roku. Spadki wydobycia to skutek pożaru, do którego doszło w grudniu 2023 r. w KWK Pniówek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.