Jaka jest ogólna kondycja branży gier w Polsce?
Myślę, że można to opisać jednym stwierdzeniem. CD Projekt mocno rozbudził hossę na naszym rynku, ale też CD Projekt tę hossę chwilowo pogrzebał. Uczciwie trzeba jednak też zaznaczyć, że nie jest to tylko wina CD Projektu. Złożyło się na to w sumie kilka czynników. Jednym z nim jest chociaż to, co działo się w przypadku spółki PCF i nieudanej premiery jej gry Outriders. 24-godzinny szczyt liczby graczy wynosi około 1,5 tys. osób, co nie jest zbyt dobrym wynikiem. 62 proc. pozytywnych recenzji na Steamie też raczej wygląda słabo. Kolejny czynnik to rozczarowanie związane z IPO firmy Huuuge Games, które stało się symbolicznym końcem hossy w polskiej branży gier. Do tego doszedł jeszcze pusty plan produktów 11 bit studios na 2021. Myślę, że i ostatni debiut firmy Punch Punk, który przyniósł mocne spadki, też świadczy o tym, jak teraz jest postrzegana branża. Inna sprawa, że spółki były po prostu drogie, w związku z tym inwestorzy instytucjonalni przeprowadzili zmiany w portfelach, sprzedając spółki, które dały nieźle zarobić, i zaczęli wybierać wyprzedane firmy, które mocno ucierpiały przez pandemię. Uważam jednak, że są pewne szanse na odwrócenie trendu w branży gier. Pierwszą z nich jest zapowiedź „Frostpunk 2" od 11 bit studios. Mówimy przecież w tym przypadku o flagowym produkcie tej firmy. Drugi element to sukces „Car Mechanic Simulator 2021" od firmy PlayWay. 94 proc. pozytywnych komentarzy na Steamie, zwrot kosztów produkcji i marketingu w ciągu doby to naprawdę dobre wyniki. Ten Square Games ma z kolei licencję na „Fishing Clash" w Chinach. Do tego dochodzi też przegląd opcji strategicznych. Swoje dorzuca także CI Games poprzez grę „Sniper: Ghost Warrior Contracts 2". Ogólnie więc patrząc na branżę, można powiedzieć, że przejściowo mamy do czynienia z korektą, myślę jednak, że w długim terminie jest szansa na odbicie.
W otoczeniu też dzieje się dużo ciekawego. Mam tutaj na myśli procesy konsolidacyjne. One mogą dotknąć naszych spółek? Ostatnio przecież w Bloombergu pojawił się materiał, w którym autor kreślił scenariusz o możliwym przejęciu CD Projektu.
Oczywiście, widziałem materiał na Bloombergu, który kreślił scenariusz mówiący o tym, że Netflix mógłby przejąć CD Projekt, jednak uważam, że to fikcja literacka. Na razie nie ma żadnych twardych przesłanek, aby faktycznie do tego doszło. Jeśli chodzi o nasz rynek, to warto zwrócić uwagę na przegląd opcji strategicznych w przypadku Ten Square Games i CI Games. Obie spółki nie wykluczają pozyskania strategicznego inwestora branżowego. Tutaj można bardziej poważnie rozpatrywać transakcje przejęcia.