Inżynierowie WTT opracowali technologię ZEWE (Zero Emission Waste Elimination) do utylizacji odpadów. Zakończył się rozruch techniczny waszej instalacji. Jak przebiegł?
Zakończył się pełnym sukcesem, instalacja pracowała przez kilkadziesiąt godzin, uzyskała wszystkie parametry. Teraz przygotowujemy się do przeniesienia jej do miejsca docelowego, czyli do naszego pierwszego klienta: PWiK Brzeg koło Opola.
Określacie technologię ZEWE mianem przełomowej. Dlaczego?
Ona jest rewolucyjna: dokonujemy de facto eliminacji odpadu. Na końcu zostaje czysty gaz syntezowy, energia w kogeneracji, a w przypadku występowania odpadów nieorganicznych następuje też wypływ materiału nieorganicznego w postaci sztucznego bazaltu. Technologia może być zastosowana do wszystkich rodzajów odpadów. Jej przełomowość polega zatem na tym, że nie zostaje nic, co byłoby odpadem. Na końcu otrzymujemy tylko pozostałe, nieszkodliwe produkty. Nieszkodliwe, a wręcz pożądane. Z gazu syntezowego jesteśmy przecież w stanie wyseparować wodór. Teraz na rynku nie ma takiej technologii, która nie zostawiłaby jakiegokolwiek innego rodzaju odpadu.