Treść: Zarząd BOMI S.A. w wykonaniu obowiązku określonego w § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. przekazuje poniżej oświadczenie o przestrzeganiu zasad ładu korporacyjnego zawartych w zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW (załącznik do uchwały Rady GPW Nr 20/1287/2011 z dnia 19 pa¼dziernika 2011 roku) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2012 roku.
Zarząd BOMI S.A. oświadcza, że następujące zasady ładu korporacyjnego zawarte w zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW nie są i nie będą przez Emitenta stosowane w sposób trwały:

Zasada I pkt. 1
Spółka powinna prowadzić przejrzystą i efektywną politykę informacyjną, zarówno z wykorzystaniem tradycyjnych metod, jak i z użyciem nowoczesnych technologii oraz najnowszych narzędzi komunikacji zapewniających szybkość, bezpieczeństwo oraz efektywny dostęp do informacji. Korzystając w jak najszerszym stopniu z tych metod, Spółka powinna w szczególności:
a)prowadzić swoją stronę internetową, o zakresie i sposobie prezentacji wzorowanym na modelowym serwisie relacji inwestorskich, dostępnym pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/;
b)zapewnić odpowiednią komunikację z inwestorami i analitykami, wykorzystując w tym celu również nowoczesne metody komunikacji internetowej;
c)umożliwiać transmitowanie obrad walnego zgromadzenia z wykorzystaniem sieci Internet, rejestrować przebieg obrad i upubliczniać go na swojej stronie internetowej.

Komentarz: Zasada nie jest i nie będzie przestrzegana. Emitent dokłada starań, aby wymiana informacji z inwestorami i akcjonariuszami odbywała się przy zastosowaniu nowoczesnych technologii w tym najnowszych środków porozumiewania się na odległość. Niemniej w zakresie kompozycji strony internetowej Emitent korzysta ze sprawdzonych i dotychczas wypracowanych schematów, które w ocenie Emitenta są dla akcjonariuszy dostatecznie czytelne i rozpoznawalne. Obecnie Emitent nie wzoruje swych serwisów internetowych na modelowym serwisie relacji inwestorskich. Rozwiązanie takie będzie rozważane przez Zarząd Emitenta przy okazji kolejnej istotnej zmiany kompozycji strony internetowej.

W odniesieniu do najbliższych walnych zgromadzeń Zarząd Emitenta nie planuje ich transmisji z wykorzystaniem sieci Internet. W ocenie Zarządu Emitenta transmisje internetowe walnych zgromadzeń wciąż budzą liczne wątpliwości natury organizacyjno-technicznej (np. szybkość i jakość dostępnych łączy - wpływająca na opó¼nienie transmisji), ale także prawnej (wykonywanie niektórych uprawnień akcjonariuszy drogą elektroniczną). Nie bez znaczenia jest także istotny koszt organizacji internetowej transmisji walnych zgromadzeń (konieczność zaangażowania specjalistycznych podmiotów zajmujących się techniczną organizacją takich transmisji), który obciążać będzie budżet Emitenta.

Zasada I pkt. 5

Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających. Przy określaniu polityki wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 r. (2009/385/WE).

Komentarz: Zasada nie jest i nie będzie przestrzegana. Emitent nie opracował szczególnej polityki wynagrodzeń dla członków organów i kadry zarządzającej. W ocenie Zarządu Emitenta, w odniesieniu do określania wynagrodzeń tych osób, wystarczające są wymagania stawiane przez bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa - a zatem zasada, że wynagrodzenia te ustalane są przez organ nadzoru (w odniesieniu do wynagrodzeń członków Zarządu) lub przez walne zgromadzenie (w odniesieniu do wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej). Kontrola tych organów nad kosztami związanymi z wynagrodzeniami jest w ocenie Emitenta wystarczającą gwarancją ograniczającą swobodę i samowolę Zarządu w powyższym zakresie.

Zasada I pkt. 9

GPW rekomenduje spółkom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniały one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej.

Komentarz: Zasada nie jest i nie będzie przestrzegana. Emitent nie prowadzi żadnej polityki kadrowej opierającej się o uprzywilejowanie płci i nie ogranicza udziału przedstawicieli żadnej płci w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru. Decyzja w zakresie obsady organów Emitenta należy do akcjonariuszy Emitenta, którzy dokonując zmian w składzie tych organów winni kierować się kompetencjami, doświadczeniem i umiejętnościami kandydatów, nie zaś ich płcią.

Zasada I pkt. 12 i zasada IV pkt. 10 (obowiązuje od 1 stycznia 2013 roku)

Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na:
a)transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
b)dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad,
c)wykonywaniu osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.

Komentarz: Zasada nie jest i nie będzie przestrzegana. Wskazane w tych zasadach formy udziału akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu nie są jeszcze dostatecznie rozpowszechnione, a nadto budzą liczne wątpliwości natury organizacyjno-technicznej (np. szybkość i jakość dostępnych łączy - wpływająca na opó¼nienie transmisji), ale także prawnej (wykonywanie niektórych uprawnień akcjonariuszy drogą elektroniczną). Nie bez znaczenia jest także istotny koszt organizacji internetowej transmisji walnych zgromadzeń (konieczność zaangażowania specjalistycznych podmiotów zajmujących się techniczną organizacją takich transmisji), który obciążać będzie budżet Emitenta. Z uwagi na liczne kontrowersje oraz wysokie koszty takiego udziału dla Emitenta nie planuje się, aby w najbliższym czasie Emitent umożliwiał udział akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Zasada II pkt. 1 ppkt. 2a), 6)

1. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa:

2a) corocznie, w czwartym kwartale - informację o udziale kobiet i mężczyzn odpowiednio w zarządzie i w radzie nadzorczej spółki w okresie ostatnich dwóch lat,

6) roczne sprawozdania z działalności rady nadzorczej, z uwzględnieniem pracy jej komitetów, wraz z przekazaną przez radę nadzorczą oceną systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki,

Komentarz: Zasada nie jest i nie będzie przestrzegana. Emitent nie zamieszcza na swej stronie internetowej informacji o udziale kobiet i mężczyzn w organach emitenta. Informacje dotyczące członków organów emitenta, ich życiorysy są zamieszczone na stronie, tak że uzyskanie informacji o udziale kobiet i mężczyzn w organach nie sprawi inwestorom większych problemów. Generowanie odrębnej informacji nie jest w ocenie emitenta konieczne.

Emitent nie zamieszcza także na stronie internetowej corocznych sprawozdań Rady Nadzorczej. Z dokumentem tym każdy z akcjonariuszy może się zapoznać w siedzibie Spółki. Zarząd dopuszcza także możliwość przekazania akcjonariuszom odpisów tego sprawozdania, na zgłoszone przez nich pisemne żądanie. Sprawozdanie Rady Nadzorczej jest dostępne do wglądu także w trakcie obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia.

Zasada II pkt. 2

Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1.

Komentarz: Zasada nie jest i nie będzie przestrzegana. Emitent nie prowadzi strony w języku angielskim. Zgodnie z posiadanymi przez emitenta informacjami udział akcjonariuszy zagranicznych w akcjonariacie jest niewielki - stąd tłumaczenie wszystkich informacji na język angielski byłoby bezcelowe, natomiast koszty związane z permanentnym tłumaczeniem treści zawartych na stronie internetowej i ich aktualizacji stanowiłyby niepotrzebny koszt w działalności Emitenta.

Zasada III pkt. 6

Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5 % i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Komentarz: Zasada nie jest i nie będzie przestrzegana przez emitenta. W skład Rady Nadzorczej wchodzi od pięciu do siedmiu członków. Na dzień przekazania niniejszego raportu w skład Rady Nadzorczej Emitenta jest sześcioosobowy. Znaczni akcjonariusze posiadają wystarczającą wiedzę i doświadczenie w sprawowaniu skutecznego i prawidłowego nadzoru właścicielskiego poprzez własnych przedstawicieli, do których wiedzy i kwalifikacji mają pełne zaufanie. Realizacja jednego z obowiązków akcjonariusza - dbałości o interesy Spółki polega również na tym, aby przedstawiać na kandydatów do organów Spółki osoby, które w ich ocenie są w stanie najlepiej wypełnić powierzone im obowiązki. Określenie sztywnych kryteriów dla tych osób przyniosłoby Spółce więcej szkód niż korzyści. Akcjonariusze Spółki uznali, że każdy z nich powinien aktywnie dysponować prawem przedstawienia kandydata na członka Rady Nadzorczej.

Podstawa prawna: § 29 ust. 3 Regulaminu GPW
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2012-06-11 11:31:44Witold JesionowskiPrezes Zarządu
2012-06-11 11:31:44Jarosław GórczakWiceprezes Zarządu