Zgodnie z przyjętymi przez Emperia Holding S.A. "Dobrymi praktykami spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie" w zakresie zawartym w załączniku do Uchwały Rady Giełdy Nr 12/1170/2007 z dnia 4 lipca 2007 r., zmienionych Uchwałą Nr 17/1249/2010 z dnia 19 maja 2010 roku Rada Nadzorcza przygotowała Zwięzłą ocenę sytuacji Spółki z uwzględnieniem oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla Spółki.

I. Ocena sytuacji Spółki w 2010 roku

Rada Nadzorcza stwierdza, iż Grupa Emperia pomimo wielu niesprzyjających okoliczności w 2010 roku wypracowała dobre wyniki finansowe. W ocenie Rady Nadzorczej satysfakcjonujące wyniki to przede wszystkim rezultat zakończonego procesu reorganizacji i restrukturyzacji działalności dystrybucyjnej Grupy Emperia rozpoczętego po połączeniu z Grupą BOS.
Przychody ze sprzedaży Grupy Emperia przy wartości 5,9 mld złotych były wyższe w porównaniu do 2009 roku o 7,1%, zysk netto osiągnął wysokość 98,5 mln złotych i był wyższy o 42%, EBITDA o 16,6% przy wartości 205,8 mln zł a EBIT przy wartości 137,5 mln zł był wyższy o 21,4%. Zwiększenie zysku netto wpłynęło na wzrost wska¼ników rentowności Grupy. Znacząco wzrosła rentowność kapitału własnego do poziomu 11,21% oraz rentowność aktywów, która osiągnęła poziom 5,14%. Poziom zadłużenia spadł do 54,1%. Z powodu zmiany struktury zadłużenia na rzecz zadłużenia krótkoterminowego pogorszeniu uległ wska¼nik płynności I, który wyniósł 1,0. Wska¼nik płynności wskazują, iż Grupa jest zdolna do regulowania swoich bieżących zobowiązań. Nakłady inwestycyjne w porównaniu do 2009 roku były niższe o ponad 33,9% i wyniosły 109,3 mln złotych.
W 2010 roku Emperia Holding zawarła istotną dla dalszej działalności Grupy Emperia umowę inwestycyjną na mocy, której Eurocash nabędzie akcje i udziały 16 spółek wchodzących w skład Grupy Dystrybucyjnej Tradis. Dokonanie tej transakcji umożliwi Grupie Emperia dalszą kontynuację działań zmierzających do zintensyfikowania rozwoju działalności detalicznej w segmencie supermarketów.
W ocenie Rady Nadzorczej Grupa Emperia znajduje się w dobrej kondycji finansowej umożliwiającej kontynuację rozwoju w detalu jak i realizację zapowiedzianej przez Zarząd w 2010 roku polityki dywidendowej na poziomie 40 % wypracowywanych zysków.

II. Ocena systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla Spółki.

Rada Nadzorcza pozytywnie ocenia system kontroli wewnętrznej i system zarządzania ryzykiem istotnym dla Spółki.
Zdaniem Rady Nadzorczej Grupa Kapitałowa Emperia Holding posiada systemy zarządzania kluczowymi ryzykami tj. ryzykami operacyjnymi, prawnymi oraz finansowymi. Na system ten składa się zestaw rozwiązań informatycznych oraz regulacji korporacyjnych mających uchronić Grupę przed ekspozycją na ryzyko, którego skala jest nieakceptowana przez Zarząd. Ponadto w Grupie Kapitałowej funkcjonuje system kontroli wewnętrznych, którym objęte są wszystkie podmioty wchodzące w skład Grupy i wszystkie kluczowe obszary działalności.
W opinii Rady Nadzorczej Zarząd Spółki należycie monitoruje ryzyka pojawiające się w dynamicznie zmieniającym się środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym w celu wyeliminowania zagrożeń dla działalności i sytuacji finansowej Spółki.
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2011-06-15 12:35:51Elżbieta ŚwiniarskaDyrektor Ekonomiczny