Zarząd spółki Polska Grupa Odlewnicza S.A. deklaruje przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego, określonych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW, z tym zastrzeżeniem, że nie będą stosowane niżej wymienione zasady.
1.Spółka powinna prowadzić swoją stronę internetową o zakresie i sposobie prezentacji wzorowanym na modelowym serwisie relacji inwestorskich, dostępnym pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/ - Zasada I.1.
Spółka zamieści na swojej stronie internetowej sekcję Relacje Inwestorskie, zawierającą wszelkie niezbędne dane, informacje i dokumenty, jak również dołoży wszelkich starań aby sposób ich prezentacji i rozmieszenia zapewniał przejrzystość, czytelność oraz łatwy dostęp do odpowiednich informacji. Przy przygotowaniu wymienionej sekcji zostaną uwzględnione zalecenia zamieszczone w modelowym serwisie relacji inwestorskich. Ostateczny kształt tej sekcji może nie stanowić jednak pełnego odwzorowania powyższego modelu, co wynika m.in. z dostosowania go do rozwiązań przyjętych dla ogólnej strony internetowej Spółki.
2.Umożliwianie transmitowania obrad walnego zgromadzenia z wykorzystaniem sieci Internet, rejestrowanie przebiegu obrad i upublicznianie go na swojej stronie internetowej - Zasada I.1 oraz zapewnianie akcjonariuszom możliwości udziału w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej - Zasada IV.10.
W ocenie Spółki koszty związane z techniczną obsługą transmisji oraz rejestracji obrad Walnego Zgromadzenia przy wykorzystaniu sieci Internet, nie znajdują uzasadnienia m.in. ze względu na docelową strukturę jej akcjonariatu. W wyniku przeprowadzenia oferty akcjonariat PGO S.A. odpowiada strukturze akcjonariatu jego byłego jedynego akcjonariusza, tj. Famur S.A., co oznacza, że jest on tylko w niewielkim zakresie rozproszony. Ponadto, zdaniem Spółki, niestosowanie powyższej zasady nie spowoduje istotnych zagrożeń po stronie akcjonariuszy, tym bardziej, że Spółka przekazywać będzie do publicznej wiadomości, w formie raportów bieżących, jak też zamieszczać na swojej stronie internetowej, wszelkie wymagane prawem informacje oraz dokumenty związane zarówno z ogłoszeniem o zwołaniu, jak i przebiegiem Walnego Zgromadzenia.
3.Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających. Przy określaniu polityki wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 r. (2009/385/WE) - Zasada I.5.
Spółka nie przewiduje stosowania powyższej zasady w części dotyczącej ustalenia polityki wynagrodzeń oraz zasad jej ustalania w stosunku do członków organów zarządzających i nadzorczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz Statutem ustalanie wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia, zaś wynagrodzenia członków Zarządu określa Rada Nadzorcza. Sposób ustalania wynagrodzeń organów nadzorujących i zarządzających zależy od uznania organów statutowych Spółki, do nich też należy określenie ewentualnych zasad ustalania tego wynagrodzenia.
4.GPW rekomenduje spółkom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniały one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej - Zasada I.9.
Spółka dostrzega potrzebę zapewniania poszanowania zasady równości szans i niedyskryminacji, jak też rolę kobiet w funkcjonowaniu i rozwoju podmiotów gospodarczych, nie może jednak jednoznacznie zadeklarować, że zapewni zrównoważony udział przedstawicieli obu płci w wykonywaniu funkcji zarządu oraz nadzoru w Spółce. Po pierwsze, decyzja w przedmiocie obsadzania stanowisk w organach PGO leży po stronie Rady Nadzorczej i akcjonariuszy. Po wtóre, zdaniem Spółki, podstawowym kryterium wyboru osób sprawujących jakiekolwiek funkcje powinny być przede wszystkim: stopień przygotowania, kompetencje oraz umiejętności kandydata gwarantujące zdolność należytego sprawowania powierzanej mu funkcji. Wprowadzenie ograniczenia w postaci z góry narzuconych parytetów mogłoby w efekcie spowodować konieczność powierzenia istotnej funkcji osobie nieposiadającej niezbędnych kompetencji, po to tylko, aby w konkretnym przypadku spełnić wymienioną zasadę, co pozostawałoby w sprzeczności z interesem Spółki.
5.Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1 - Zasada II.2.
Spółka nie przewiduje stosowania się do powyższej zasady w jej pełnym zakresie. PGO S.A. przygotowuje stronę internetową m.in. w języku angielskim, w zakresie, w jakim uznaje to za uzasadnione ze względów handlowych. Jednocześnie Spółka nie znajduje uzasadnienia dla obciążania jej znacznymi dodatkowymi kosztami tłumaczeń w zakresie tak szerokim, jaki wynika z powyższej zasady. W ocenie Spółki koszty i obciążenia wynikające z przedmiotowej zasady nie równoważą potencjalne korzyści wynikające z potrzeb rynku, w szczególności nie wpłynęłoby to istotnie na poprawę komunikacji z inwestorami ani też na realne wzmocnienie praw akcjonariuszy. W przypadku zainteresowanych podmiotów odpowiednia angielskojęzyczna informacja finansowa dotycząca spółek notowanych na GPW jest dostępna w stosownych serwisach informacyjnych. W świetle powyższego, w ocenie Spółki, nie wystąpią istotne negatywne skutki nie zastosowania omawianej zasady.
6.Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej) - Zasada III.6.
Członków Rady Nadzorczej, stosownie do postanowień Kodeksu spółek handlowych oraz Statutu, powołuje Walne Zgromadzenie. To zatem akcjonariusz, dysponujący samodzielnie lub wspólnie z innymi akcjonariuszami, odpowiednią większością głosów, zachowuje pełne prawo wyboru, według własnego uznania, osób wchodzących w skład organu nadzorczego Spółki. W szczególności może sprawować kontrolę nad Spółką poprzez udział swój lub swoich przedstawicieli w jej Radzie Nadzorczej. Powyższa zasada stanowi wyraz uprawnień właścicielskich, nie naruszając przy tym praw czy interesów pozostałych akcjonariuszy. Uzasadnionym jest bowiem umożliwienie akcjonariuszom, którzy zaangażowali w Spółkę znaczący kapitał, wywierania decydującego wpływu na jej działalność.
7.W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...) - Zasada III.8.
Ze względu na liczebność oraz skład Rady Nadzorczej PGO S.A. postanowiono o nietworzeniu w Spółce komitetów określonych wymienionym Załącznikiem. Jak wskazano w pkt. 16.3 funkcje komitetu audytu powierzono Radzie Nadzorczej.
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2011-10-04 13:51:30Mirosław BendzeraPrezes Zarządu