Obciążenie testów historycznych
Kolejnym aspektem, na który warto zwracać uwagę, są luki cenowe, występujące głównie na rynkach opartych na sesjach (indeksach), ale mogą one również się pojawiać na rynku forex (np. z piątku na poniedziałek). Podczas testu strategii na danych historycznych może się zdarzyć, że poziom zlecenia SL wystąpi w obszarze luki cenowej. W takim przypadku w backteście zlecenie zostanie zrealizowane po cenie wskazanej dla zlecenia SL, a w rzeczywistości, podczas normalnego handlu, zlecenie to będzie realizowane po pierwszej cenie rynkowej. Powoduje to zwiększenie ryzyka, gdyż w chwili składania zlecenia nie jest możliwe ustalenie wielkości luki cenowej.
Powróćmy jeszcze na chwilę do opisanego wcześniej problemu z brakiem płynności (który nie występuje w backtestach). Sytuacja pojawia się najczęściej podczas silnych ruchów cenowych, np. gdy ogłaszane są ważne dane ekonomiczne lub istotne informacje, których rynek wcześniej się nie spodziewał. W takim wypadku skoki cenowe pomiędzy odległymi poziomami nie pozwalają na realizację zleceń na poziomach założonych wcześniej przy użyciu SL i TP (take profit). Modelowym przykładem takiej sytuacji był ruch cenowy po „uwolnieniu" kursu franka szwajcarskiego, gdy różnice między kolejnymi tickami wynosiły nawet 30 pipsów.
W handlu automatycznym należy dodatkowo uwzględnić elementy czysto techniczne. Aby trading przebiegał bez zakłóceń, należy zadbać o odpowiednio mocny serwer, stały dopływ prądu, niezależne łącze internetowe oraz odpowiednią konfigurację maszyny, na której umieszczamy nasze strategie. Pierwsze elementy można łatwo zrealizować, wynajmując serwer dedykowany od firmy hostingowej. Konfiguracja maszyny handlowej powinna przede wszystkim zapewniać wysoki poziom zabezpieczeń, uniemożliwiać samoczynne, niekontrolowane restarty komputera (wyłączenie automatycznych aktualizacji) oraz zapewniać ciągłą pracę (odpowiednie ustawienia zarządzania energią – wyłączenie stanu uśpienia, hibernacji itp.).
Krótkie omówienie różnic między dostępnymi modelami testów
Kluczowym elementem przed rozpoczęciem realnego handlu jest przetestowanie algorytmu. Zarówno pod kątem zgodności jego działania względem podstawowych założeń, jak i optymalizacji oraz doboru parametrów dających zadowalające nas wyniki. Wybór metody testowania zależy tylko i wyłącznie od preferencji tradera.
Platforma MT4 umożliwia nam trzy główne modele wykonywania testów. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które skrótowo opiszemy.
1) Model : Open prices only
W tym modelu każdy nowy tick występuje jedynie na cenie otwarcia nowej świecy. Jest to najszybszy z dostępnych modeli, co niewątpliwie jest jego ogromną zaletą. Ograniczeniem tego podejścia jest to, że nie widzimy dokładnego przebiegu ceny tick po ticku. Stosując to podejście, zawsze należy odwoływać się do świec już istniejących wcześniej (historycznych), których wartości się nie zmieniają.