Reklama

Komentarz: Coraz gorzej

Przez ten tydzień podaż działa bardzo delikatnie. Powoli, ale z ogromną konsekwencją spycha ceny poszczególnych walorów w dół. Do grona zagrożonych przyspieszeniem zniżek dołączają dziś PKN i KGHM, które przełamują ważne poziomy wsparcia.

Publikacja: 30.11.2001 14:42

To, że WIG20 traci niecałe 0,5% to w dużym stopniu zasługa Elektrimu, który w dalszym ciągu utrzymuje ponad 4% wzrost i BRE, pozostającemu na wysokości ostatniego zamknięcia. Dobrze trzyma się też BZ WBK. Rynek coraz bardziej zaczyna przypominać, płonący dom, gdzie płomienie wraz z upływem czasu, ogarniają coraz większą jego część.

Dane o amerykańskim PKB w III kwartale były gorsze od oczekiwań, a spadek wyniósł 1,1% wobec oczekiwanej zniżki o 0,8-0,9%. To jednak nie zrobiło dużego wrażenia na inwestorach, bo kontrakty na Nasdaq pozostały na wcześniej notowanym poziomie. Ograniczył zwyżkę DAX, ale to wyraźnie ma coraz mniejsze znaczenie dla naszych inwestorów. Ciężko oczekiwać, żeby ich nastawienie zmieniło się po publikacji PMI dla okręgu Chicago i naszego deficytu obrotów bieżących. Lepsze dane mogą dać sposobność do lekkiego odbicia na początku poniedziałkowej sesji, gorsze przyspieszą zniżki. Ich celem jest 1190-1210 pkt. i w zasadzie brak jest już poważniejszych wsparć, które mogą uchronić rynek od osiągnięcia tej wartości. Można oczywiście podać jeszcze połowę świecy z 8 listopada, ale raczej ten poziom nie będzie miał większego znaczenia. Najbliższym oporem jest 1266 pkt., czyli dopiero co przełamane wsparcie. Dzisiejsze notowania można traktować w kategorii ruchu powrotnego do niego.

Pytaniem na nadchodzący tydzień będzie, czy uda się WIG20 obronić 1210 pkt. na zamknięciu, czy też nastąpi zniżka do 1190 pkt. i odbicie do 1210 pkt. Pierwszy scenariusz dawałby na silniejszy impuls odreagowujący zniżki, drugi będzie potwierdzeniem, że niedźwiedzie mają coraz więcej sił i planują na dłużej zagościć na rynku.

Giełdy amerykańskie nie zareagowały na dane o PKB i zaczęły notowania na poziomie z czwartkowego zamknięcia. Analitycy oczekują spadku PMI do 44,90 pkt.

Krzysztof Stępień

Reklama
Reklama
Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama